Rolnicy mają więcej czasu na wnioski o pomoc suszową

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o pomoc od rolników poszkodowanych w następstwie suszy. Pierwotny termin ubiegania się o wsparcie został wydłużony o ponad dwa  tygodnie na wniosek ministra rolnictwa. Rolnicy, którzy wcześniej  złożyli wnioski już otrzymują wypłaty.

2018-11-06, 11:15

Rolnicy mają więcej czasu na wnioski o pomoc suszową
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Rolnicy mają więcej czasu na wnioski o pomoc suszową (Dariusz Kwiatkowski/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
+
Dodaj do playlisty

O pomoc mogą ubiegać się producenci rolni, którzy w bieżącym roku w wyniku suszy lub powodzi ponieśli straty w uprawach rolnych w wysokości co najmniej 30% na powierzchni danej uprawy.- wyjaśnia Bożena Polak - dyrektor departamentu  wsparcia krajowego w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wiktor Szmulewicz - prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych uważa, że wydłużenie terminu składania wniosków, to krok w pełni uzasadniony. Powiem nawet, że konieczny- podkreśla. Jego zdaniem to nie z winy rolników następują opóźnienia, lecz są  one związane  z rejestracją protokołów oszacowania strat. Popełniane są błędy w urzędach.

- Procedury długo trwają, a więc przedłużenie terminu jest konieczne. Bywa, że i rolnicy popełniają jakieś błędy, ale od tego są systemy, dzięki którym te błędy można poprawić- zaznacza Wiktor Szmulewicz.

Pomoc zależna od strat

Kwota pomocy to 1000 złotych do jednego hektara w przypadku szkód powstałych w uprawach rolnych wynoszących co najmniej 70% danej uprawy  oraz 500 złotych do hektara, w przypadku szkód powstałych w uprawach rolnych, wynoszących co najmniej 30% danej uprawy i mniej niż 70%. Aby otrzymać pomoc z tytułu strat po suszy w pełnej wysokości, rolnik musi mieć ubezpieczonych w dniu wystąpienia szkód, co najmniej 50% powierzchni upraw, z wyłączeniem łąk i pastwisk.

- Warunek ubezpieczenia upraw należy uznać również za spełniony zarówno w przypadkach, kiedy polisa obowiązywała w dacie wystąpienia szkody wskazanej w protokole, jak również w dniu szacowania szkód przez komisję- podkreśla Bożena Polak. Dziennie średnio Agencja wypłaca około 50 mln złotych wsparcia.

Zdaniem Wiktora Szmulewicza, choć kwoty wsparcia nie pozwolą na pełne pokrycie szkód, to jednak będą miały istotne znaczenie dla funkcjonowania gospodarstw.

- Pozwolą rolnikom najbardziej poszkodowanym przetrwać trudny czas. Na pewno  rolnicy byliby bardziej zadowoleni, gdyby tę pomoc otrzymali większą, ale problemy wiążą się z tym, że wielu  nie spełniło wymogów dotyczących ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw - mówi.

REKLAMA

Zdaniem prezesa KRIR ubezpieczenia od następstw suszy nie cieszyły się popularnością, ponieważ były dla rolników zbyt drogie.

Wniosek do ARiMR

Wnioski o pomoc należy składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Pamiętać trzeba o dołączeniu  kopii protokołu oszacowania szkód.

Audycja powstała we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Dariusz Kwiatkowski, md     

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej