X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

ARiMR: 100 tys. zł dotacji do inwestycji nawadniających gospodarstwo

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 09:09
Od 25 września, do 22 listopada 2019 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą składać wnioski o dotację do inwestycji związanych z nawadnianiem.
Audio
  • ARiMR: 100 tys. zł dotacji do inwestycji nawadniających (Dariusz Kwiatkowski/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutesrstock, By Mags

W tym roku susza po raz kolejny dała znać o sobie, powodując duże szkody na polach rolników. Dlatego powstają programy, które w przyszłości  mają zabezpieczyć producentów rolnych przed powstawaniem strat.

- Program jest adresowany do właścicieli gospodarstw o określonym areale, wyjaśnia Artur Kukla zastępca dyrektora departamentu działań inwestycyjnych, w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wsparcie dla gospodarstw od jednego hektara

- O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, którzy posiadają gospodarstwo nie mniejsze niż jeden hektar i nie większe niż trzysta hektarów gruntów ornych- wyjaśnia.

Warto dodać, że inwestycje jeżeli zmierzają  do ulepszenia istniejących systemów nawadniających muszą prowadzić do potencjalnej oszczędności wody. I ten współczynnik potencjalnej oszczędności musi wynosić co najmniej 10 procent.

Pomoc przyznaje się, jeżeli operacja będzie realizowana bez podziału na etapy, a wykonanie zakresu rzeczowego, zgodnie z zestawieniem rzeczowo-finansowym operacji, w tym poniesienie kosztów kwalifikowanych operacji oraz złożenie wniosku o płatność końcową , nastąpi przed upływem 24 miesięcy, lecz nie później niż do dnia 30 czerwca 2023 roku.

Ireneusz Drozdowski - dyrektor Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie uważa, że budowa systemów nawadniających w gospodarstwach jest nakazem chwili.

-Przyszedł czas na różnego rodzaju sposoby zatrzymywania wody i wykorzystywania jej gospodarczo w rolnictwie, czyli w formie małej retencji, zbiorników zbierających wodę i wykorzystywania jej do nawodnień.

Ile i na co można otrzymać dotacje

Wysokość wsparcia przy inwestycjach związanych z nawadnianiem, udzielanego w ramach refundacji, wynosi do 50 proc. kosztów kwalifikowalnych i 60 proc. takich kosztów  w przypadku operacji realizowanej przez młodego rolnika. Zakres pomocy może dotyczyć bardzo wielu przedsięwzięć, zaznacza Artur Kukla.

- Kosztami kwalifikowalnymi są między innymi: budowa ujęć wody na potrzeby nawadniania w gospodarstwie, zakup nowych maszyn i urządzeń szczególnie do pobierania wody, budowa systemów nawadniających, zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania.

Limit pomocy wynosi 100 tysięcy złotych

- Za tę kwotę można już zrealizować przedsięwzięcia, które przyniosą konkretne efekty, uważa Wiktor Szmulewicz - prezes Krajowej  Rady Izb Rolniczych.

- Przy małej retencji, na wykopanie niedużych stawów to już wystarczy. Na wybudowanie normalnej studni głębinowej z zestawem pomp to też sporo na niewielką akurat powierzchnię, ale od czegoś trzeba zacząć.

Jest dofinansowanie 100 tysięcy złotych, ale musi być udział własny, czyli drugie 100 tysięcy, bo dofinansowanie jest na poziomie 50 proc. więc za 200 tysięcy to już jest całkiem duża inwestycja - konkluduje.

- Przy udzielaniu pomocy zastosowane będą kryteria wyboru operacji zawarte w rozporządzeniu ministra rolnictwa, podkreśla Artur Kukla. Promowane będą te operacje, które zapewnią wyższą niż wymaganą minimalną oszczędność wody, które będą prowadziły do powiększania nawadnianego obszaru i będą związane z modernizacją już istniejących instalacji nawodnieniowych, a także te realizowane na obszarach, na których wystąpiła susza, oraz wdrażane w życie  przez podmioty, które już realizują zobowiązania rolno-środowiskowo- klimatyczne,  w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Udzielenie wsparcia przysługuje według kolejności ustalonej przez ARiMR, przy zastosowaniu kryteriów wyboru operacji. O kolejności zadecyduje suma uzyskanych punktów, przyznanych na podstawie kryteriów wyboru operacji, określonych w rozporządzeniu wykonawczym.

Formularz wniosku o przyznanie pomocy oraz formularze niektórych załączników do wniosku wraz z instrukcją ich wypełniania są dostępne na stronie internetowej ARiMR. Wniosek o przyznanie pomocy należy wypełnić starannie, zgodnie z instrukcją, zwracając szczególną uwagę na wszystkie wymagane pozycje i załączniki. Umożliwi to jego szybkie rozpatrzenie, a tym samym przyznanie pomocy.

Wnioski o udzielenie wsparcia przyjmują oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, właściwe ze względu na miejsce realizacji przedsięwzięcia. Mogą być one składane  osobiście lub przez upoważnioną osobę. Możliwe jest również składanie wniosków  za pośrednictwem Biura Powiatowego ARiMR i przesyłanie ich drogą pocztową.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich Europa inwestująca w obszary wiejskie, materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Instytucja zarządzająca PROW 2014 – 2020 minister rolnictwa i rozwoju wsi, materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 r.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Zobacz więcej na temat: rolnictwo ARiMR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kto może skorzystać z pomocy przy zalesianiu gruntów

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2019 10:15
31 lipca upływa termin składania wniosków o uzyskanie pomocy finansowej przy zalesianiu gruntów. Przyjmują je biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pomoc dla rolników, którzy w związku z ASF chcą zrezygnować z hodowli trzody chlewnej

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2019 13:15
Od 30 sierpnia rolnicy mogą ubiegać się o pomoc w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na terenach objętych afrykańskim pomorem świń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

ARiMR: wkrótce dwa nowe programy - dotyczące małej retencji i rolniczego handlu detalicznego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 16:30
We wrześniu i październiku zostaną uruchomione dwa nowe programy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pierwszy dotyczy tzw. małej retencji tj. dofinansowania na inwestycje w nawadnianie; drugi - to nabór wniosków dla rolników, którzy chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD).
rozwiń zwiń

Czytaj także

ARiMR: nabór wniosków o pomoc suszową rusza od 3 października

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 17:13
Od 3 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczyna nabór wniosków o pomoc dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w tym roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.
rozwiń zwiń