X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

300 tys. zł wsparcia z ARiMR dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe lub ASF

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 10:10
Do końca sierpnia rolnicy zainteresowanie uzyskaniem wsparcia przy odtwarzaniu potencjału produkcyjnego gospodarstwa, zniszczonego w następstwie klęsk żywiołowych lub wystąpienia ASF, mogą składać wnioski o pomoc w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Posłuchaj
00:48 19.08 ARiMR skrot.mp3 300 tys. zł wsparcia z ARiMR dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe lub ASF (skrót audycji/Jedynka)

- Chodzi między innymi o skutki rozmaitych zdarzeń losowych, które stały się przyczyną strat, wyjaśnia Jolanta Duchnik -dyrektor Departamentu działań Inwestycyjnych w Agencji.

Wsparcie w przypadku klęski żywiołowej lub wystąpienia ASF

Są to: np. ujemne skutki przezimowania, wiosenne przymrozki, deszcz nawalny, susze, powodzie, obsunięcie się ziemi, uderzenie pioruna. 

Można także składać wnioski o pomoc przy inwestycjach umożliwiających odtworzenie potencjału produkcji rolnej w gospodarstwie, w wyniku realizacji operacji, które nie są związane z chowem lub hodowlą trzody  w przypadku wystąpienia ASF w gospodarstwie.

Wsparcie w wysokości maksymalnej 300 tys. zł, przy 80-procentowej refundacji

Maksymalny poziom wsparcia wynosi 300 tysięcy złotych dla jednego gospodarstwa. Refundacji podlega do 80 procent kosztów kwalifikowalnych.

Posłuchaj
03:31 arimr.mp3 Do końca sierpnia rolnicy zainteresowanie uzyskaniem wsparcia przy odtwarzaniu potencjału produkcyjnego gospodarstwa, zniszczonego w następstwie klęsk żywiołowych lub wystąpienia ASF, mogą składać wnioski o pomoc w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. /Błażej Prośniewski, Polskie Radio/.

Klęski żywiołowe: kto i na jakich warunkach może się starać o pomoc ARiMR

- O pomoc może ubiegać się rolnik, który posiada gospodarstwo rolne o wielkości co najmniej jednego hektara, który prowadzi produkcję roślinną lub zwierzęcą i posiada nadany numer identyfikacyjny. Muszą  też być spełnione  jeszcze inne warunki, zaznacza Jolanta Duchnik.

W przypadku wystąpienia zdarzeń losowych,  podstawowym warunkiem przyznania wsparcia jest, aby w roku w którym składany jest wniosek o udzielenie  pomocy lub co najmniej w jednym z dwóch lat poprzedzających rok złożenia wniosku, w gospodarstwie rolnika, wystąpiły szkody co najmniej na poziomie 30% średniej rocznej produkcji rolnej oraz szkody te powinny dotyczyć tego składnika gospodarstwa, który będzie wymagał poniesienia kosztów wchodzących w zakres kosztów kwalifikowalnych.

Szkody powinny również zostać oszacowane przez komisje, które będą powoływane przez wojewodów.

Pomoc w przypadku ASF: na jakich zasadach przyznane wsparcie

W sytuacji, gdy wystąpi ASF w gospodarstwie, podstawowym warunkiem przyznania  wsparcia jest, aby w roku w którym składany jest wniosek o przyznanie pomocy lub co najmniej w jednym z dwóch lat poprzedzających rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy, powiatowy lekarz weterynarii nakazał rolnikowi w drodze decyzji zabicie świń lub usunięcie zwłok świń w celu zwalczenia ASF w gospodarstwie oraz w dniu wydania tej decyzji świnie, których ona dotyczyła powinny stanowić co najmniej 30%  trzody w posiadaniu rolnika i rolnik nie powinien już więcej utrzymywać świń w gospodarstwie.

Straty będą potwierdzane protokołem  sporządzonym   przez komisję powołaną przez wojewodę lub w przypadku wystąpienia ASF  protokołem wystawionym  przez powiatowego lekarza weterynarii.

Klęska żywiołowa: na co można przeznaczyć przyznaną pomoc

Uzyskane środki można przeznaczyć na rozmaite inwestycje. W ramach obszaru związanego z wystąpieniem zdarzeń losowych,  można  je spożytkować na odbudowę zniszczonych budynków, z wyłączeniem tych budynków, do których rolnik był zobowiązany do zawarcia obowiązkowego ubezpieczeni.

Wsparcie  można również przeznaczyć na zakup nowych maszyn i urządzeń w przypadku ich utraty, na zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich w przypadku utraty takiego stada, a także na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów, gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat, w przypadku ich zniszczenia.

ASF: na co można przeznaczyć środki

W obszarze związanym z ASF wsparcie można przeznaczyć na wszystkie operacje, które nie są związane z chowem i hodowlą  świń np. na zakup maszyn i urządzeń, które nie będą wykorzystywane w produkcji wieprzowiny, na zakup zwierząt również z wyłączeniem świń lub na założenie plantacji chmielu, sadów albo krzewów

Wnioski o wsparcie należy składać w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Dariusz Kwiatkowski, jk

Czytaj także

Rolnicy mają więcej czasu na składanie wniosków. ARiMR przedłuża terminy

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 18:30
Nabór wniosków o dofinansowanie instalacji nawadniających w gospodarstwach rolnych przedłużony został do 20 lipca br. Z powodu utrudnień związanych z pandemią koronawirusa, ARiMR wydłużyła także terminy naborów wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje chroniące przed ASF lub powodzią. Agencja przypomina, że wnioski na restrukturyzację małych gospodarstw można składać do 29 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odszkodowanie z powodu suszy i ASF. Wiemy, na jaką pomoc mogą liczyć rolnicy

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2020 11:30
Od czwartku 7 maja do końca sierpnia rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź ASF, mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy w ramach programu "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dodatkowe wsparcie dla rolników. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 09:33
Rolnicy poszkodowani kryzysem wywołanym pandemią COVID-19 mogą liczyć na dodatkowe wsparcie z Europejskiego Funduszu Rolnego. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich.
rozwiń zwiń