300 tys. zł wsparcia z ARiMR dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe lub ASF
Do końca sierpnia rolnicy zainteresowanie uzyskaniem wsparcia przy odtwarzaniu potencjału produkcyjnego gospodarstwa, zniszczonego w następstwie klęsk żywiołowych lub wystąpienia ASF, mogą składać wnioski o pomoc w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
2020-08-19, 10:10
Posłuchaj
- Chodzi między innymi o skutki rozmaitych zdarzeń losowych, które stały się przyczyną strat, wyjaśnia Jolanta Duchnik -dyrektor Departamentu działań Inwestycyjnych w Agencji.
Wsparcie w przypadku klęski żywiołowej lub wystąpienia ASF
Są to: np. ujemne skutki przezimowania, wiosenne przymrozki, deszcz nawalny, susze, powodzie, obsunięcie się ziemi, uderzenie pioruna.
Można także składać wnioski o pomoc przy inwestycjach umożliwiających odtworzenie potencjału produkcji rolnej w gospodarstwie, w wyniku realizacji operacji, które nie są związane z chowem lub hodowlą trzody w przypadku wystąpienia ASF w gospodarstwie.
Wsparcie w wysokości maksymalnej 300 tys. zł, przy 80-procentowej refundacji
Maksymalny poziom wsparcia wynosi 300 tysięcy złotych dla jednego gospodarstwa. Refundacji podlega do 80 procent kosztów kwalifikowalnych.
REKLAMA
Posłuchaj
Klęski żywiołowe: kto i na jakich warunkach może się starać o pomoc ARiMR
- O pomoc może ubiegać się rolnik, który posiada gospodarstwo rolne o wielkości co najmniej jednego hektara, który prowadzi produkcję roślinną lub zwierzęcą i posiada nadany numer identyfikacyjny. Muszą też być spełnione jeszcze inne warunki, zaznacza Jolanta Duchnik.
W przypadku wystąpienia zdarzeń losowych, podstawowym warunkiem przyznania wsparcia jest, aby w roku w którym składany jest wniosek o udzielenie pomocy lub co najmniej w jednym z dwóch lat poprzedzających rok złożenia wniosku, w gospodarstwie rolnika, wystąpiły szkody co najmniej na poziomie 30% średniej rocznej produkcji rolnej oraz szkody te powinny dotyczyć tego składnika gospodarstwa, który będzie wymagał poniesienia kosztów wchodzących w zakres kosztów kwalifikowalnych.
Szkody powinny również zostać oszacowane przez komisje, które będą powoływane przez wojewodów.
Pomoc w przypadku ASF: na jakich zasadach przyznane wsparcie
W sytuacji, gdy wystąpi ASF w gospodarstwie, podstawowym warunkiem przyznania wsparcia jest, aby w roku w którym składany jest wniosek o przyznanie pomocy lub co najmniej w jednym z dwóch lat poprzedzających rok złożenia wniosku o przyznanie pomocy, powiatowy lekarz weterynarii nakazał rolnikowi w drodze decyzji zabicie świń lub usunięcie zwłok świń w celu zwalczenia ASF w gospodarstwie oraz w dniu wydania tej decyzji świnie, których ona dotyczyła powinny stanowić co najmniej 30% trzody w posiadaniu rolnika i rolnik nie powinien już więcej utrzymywać świń w gospodarstwie.
REKLAMA
Straty będą potwierdzane protokołem sporządzonym przez komisję powołaną przez wojewodę lub w przypadku wystąpienia ASF protokołem wystawionym przez powiatowego lekarza weterynarii.
Klęska żywiołowa: na co można przeznaczyć przyznaną pomoc
Uzyskane środki można przeznaczyć na rozmaite inwestycje. W ramach obszaru związanego z wystąpieniem zdarzeń losowych, można je spożytkować na odbudowę zniszczonych budynków, z wyłączeniem tych budynków, do których rolnik był zobowiązany do zawarcia obowiązkowego ubezpieczeni.
Wsparcie można również przeznaczyć na zakup nowych maszyn i urządzeń w przypadku ich utraty, na zakup stada podstawowego zwierząt gospodarskich w przypadku utraty takiego stada, a także na odtworzenie plantacji chmielu, sadów, plantacji krzewów, gatunków owocujących efektywnie dłużej niż 5 lat, w przypadku ich zniszczenia.
ASF: na co można przeznaczyć środki
W obszarze związanym z ASF wsparcie można przeznaczyć na wszystkie operacje, które nie są związane z chowem i hodowlą świń np. na zakup maszyn i urządzeń, które nie będą wykorzystywane w produkcji wieprzowiny, na zakup zwierząt również z wyłączeniem świń lub na założenie plantacji chmielu, sadów albo krzewów
REKLAMA
Wnioski o wsparcie należy składać w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Materiał opracowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Materiał współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Dariusz Kwiatkowski, jk
Polecane
REKLAMA