ANR: rolnik może samodzielnie wyliczyć czynsz dzierżawny jeszcze przed zakupem nieruchomości

2016-10-15, 06:00

ANR: rolnik może samodzielnie wyliczyć czynsz dzierżawny jeszcze przed zakupem nieruchomości
Przez najbliższe lata dzierżawa gruntów rolnych będzie priorytetem Agencji Nieruchomości Rolnych. Umowy dzierżawne zawierane są nawet na 10 lat. Foto: Pixabay

Od kwietnia tego roku Agencja Nieruchomości Rolnych gruntów nie sprzedaje, lecz dzierżawi. Od 20 sierpnia czynsz dzierżawny jest stały i wyliczany na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa.  

Posłuchaj

Najwyższe czynsze dzierżawne są w woj. kujawsko-pomorskim, 30 decyton za hektar. Natomiast najniższe były w woj. łódzkim, i wynosiły 6 decyton za hektar ‒ wylicza dyrektor Anna Zając-Plezia z ANR. (Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

‒ Jego wysokość za ostatnie pół roku wynosiła 12,5 decytony za 1 hektar. Decytona jest raz na pół roku, przy ustalaniu wysokości czynszu, przeliczana na złotówki. Przeliczenia dokonujemy na podstawie wskaźników GUS publikowanych w oparciu o  ceny pszenicy za poprzednie półrocze. Za pierwsze 6 miesięcy tego roku ta cena wynosiła 63,68 zł ‒ wyjaśnia Anna Zając-Plezia, dyrektor Zespołu Gospodarowania Zasobem Agencji Nieruchomości Rolnych.

Podstawy czynszu dzierżawnego

Najwyższe czynsze dzierżawne są w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie sięgają 30 decyton za hektar.

‒ Natomiast czynsze najniższe były w woj. łódzkim, i wynosiły 6 decyton za hektar ‒ wylicza Anna Zając-Plezia. 

W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa są podane odpowiednie współczynniki do przeliczenia czynszu dzierżawnego za 1 hektar.

‒ Te współczynniki mówią o tym, ile jest wart w decytonach pszenicy 1 hektar w określonej klasie, i w określonym okręgu podatkowym oraz w zależności od tego, czy jest to  grunt orny, czy też użytek zielony. Te tabele są sformułowane w sposób bardzo prosty ‒ tłumaczy ekspertka z ANR. 

Czynsz łatwy do wyliczenia

Rolnicy sami mogą ocenić, ile będą płacić za wydzierżawione grunty. I wyliczyć, czy stać ich na dany czynsz.

‒ Jeżeli rolnik zainteresowany jest jakąś nieruchomością, która być może nie jest jeszcze przeznaczona do dzierżawy, to może w Agencji uzyskać informacje, jaka to jest powierzchnia, jaka jest klasa, użytkowość tych gruntów, jaka jest konfiguracja. I może poprzez przemnożenie tych wielkości ustalić, jaka będzie ta wyjściowa bądź ostateczna, w zależności od przetargu, wysokość czynszu dzierżawnego – podkreśla dyrektor Anna Zając-Plezia.

Różne przetargi, różne warunki

Dlaczego mówimy o „ostatecznej” wysokości? – ponieważ zmiany przepisów wprowadziły jeszcze jedną rzecz.

‒ A mianowicie przetargi ofertowe ograniczone, skierowane np. do rolników chcących powiększyć gospodarstwo rolne, są w taki sposób sformułowane, że czynsz jest wielkością stałą. Nie podlega licytacji, nie podlega ofercie. Czyli inne czynniki mają wpływ na wybór oferty najkorzystniejszej ‒ wyjaśnia Anna Zając-Plezia.

Inaczej to wygląda na przetargach licytacyjnych. Tam wysokość czynszu może być podbijana.

‒ W przypadku nieruchomości rolnych pierwsze przetargi zawsze są ograniczone, gdzie wysokość czynszu wyliczona w ten sposób jest wysokością czynszu wywoławczego. Czyli tym czynszem wyjściowym. I w takim przypadku w zależności od zainteresowania, od siły licytujących zależy to, jaka będzie ostateczna wysokość czynszu. Natomiast tej ostatecznej wysokości my nie możemy podać, bo jej nie znamy. Każdy sam wie, do jakiej wysokości jest skłonny licytować ‒ komentuje Anna Zając-Plezia, dyrektor Zespołu Gospodarowania Zasobem Agencji Nieruchomości Rolnych.

Dziś i przez najbliższe lata dzierżawa gruntów rolnych będzie priorytetem Agencji Nieruchomości Rolnych. Umowy dzierżawne zawierane są nawet na 10 lat.

Aleksandra Tycner, mb

Audycja powstała przy współpracy z Agencją Nieruchomości Rolnych.

Polecane

Wróć do strony głównej