Europa i Polska potrzebują imigrantów
Na razie Polska nie jest atrakcyjnym krajem dla uchodźców. Cudzoziemcy traktują Polskę jako kraj tranzytowy albo imigracji czasowej ale to się kiedyś zmieni- tłumaczy Piotr Soroczyński główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
2015-04-24, 12:56
Posłuchaj
Europejscy przywódcy na nadzwyczajnym szczycie poświęconym imigrantom, którzy z Azji i Afryki próbują dostać się do Europy zadecydowali, że przyjmowanie imigrantów przez unijne kraje będzie dobrowolne. Piotr Soroczyński uważa, że Polska na razie nie jest atrakcyjnym ekonomicznie krajem dla cudzoziemców - ale na uchodźców z Afryki powinniśmy się przygotować. - Nie jesteśmy takim miejscem, w którym większość z nich chciałaby zostać na dłużej, raczej jesteśmy traktowani jako punkt przesiadkowy. Oczywiście jeśli myślimy o problemach imigrantów, to kraje południa są najbardziej narażone na tę sytuację, są najbliżej. Trzeba się zastanowić w jaki sposób włączania ich do społeczeństw. Chodzi o to, żeby nie siedzieli w gettach – uważa gość.
Europa potrzebuje imigrantów
Imigranci też mogliby pracować na polskie PKB. Za kilkanaście lat nie będzie miał kto na nas zarabiać, brakuje rąk do pracy. Potwierdzają to dane demograficzne - przypomina Aleksander Łaszek główny ekonomista FOR - Teraz odchodzą na emeryturę osoby, które urodziły się w czasie bumu powojennego. W całej Europie to będzie problem. W interesie Europy jest by integrować tych ludzi i wpuszczać ich na rynek pracy. To wymaga jednak zmian. Brakuje tych relatywnie nisko płatnych miejsc pracy, gdzie można łatwo wejść na rynek – zauważa ekspert.
REKLAMA
Polska nie ma strategii dla imigrantów
Państwa Południa chciały obowiązkowego rozsyłania azylantów z Afryki do wszystkich krajów. Tłumaczyły, że nie radzą sobie z falą imigrantów, a apele o solidarne wsparcie pozostały bez odzewu. Polska potrzebuje stworzenia nowej strategii imigracyjnej - dodaje Paweł Majtkowski główny analityk Centrum Finansów Aviva. - To są tego rodzaju imigranci, z którymi kraje zachodnie mają najwięcej problemów. Czyli getta francuskie, problemy Szwedzkie czy niemieckie problemy z późniejszą integracją w społeczeństwie. Więc to też wymaga rozsądnego podejścia i wyciągnięcia wniosków – ocenia gość.
REKLAMA
A nasza postawa wobec imigrantów - powinna wynikać także z naszych doświadczeń i historii.
Polski rynek pracy potrzebuje imigrantów
Zdaniem ekonomistów migracje są korzystne zarówno dla krajów, z których pochodzą emigranci, jak i dla tych, które przyjmują imigrantów, a europejska gospodarka potrzebuje większej mobilności pracowników. Polski rynek pracy także potrzebuje ich rąk do pracy.
W imię solidarnej pomoc Unii Europejskiej - Polska będzie musiała przyjąć część uchodźców. Imigranci z Afryki trafią kiedyś do Polski - dodaje Piotr Soroczyński z KUKE.
Dziś w naszym kraju osiedlają się teraz głównie obywatele Ukrainy, których asymilacja przebiega bardzo spokojnie i szybko, są bliscy kulturowo polskiemu społeczeństwu. Jednocześnie, liczba imigrantów z Afryki jest w Polsce niewielka.
REKLAMA
Justyna Golonko, abo
REKLAMA