Eksperci: repolonizacja banków jest potrzebna

- To dobrze, że polski sektor bankowy będzie repolonizowany - mówił dzisiaj, na antenie Polskiego Radia 24, Piotr Kuczyński Główny, analityk Domu Inwestycyjnego XELION, odnosząc się do wczorajszej zgody Komisji Nadzoru Finansowego na przejęcie przez PZU kontroli nad Alior Bankiem.

2015-10-07, 12:40

Eksperci: repolonizacja banków jest potrzebna
Kazimierz Krupa, redaktor naczelny miesięcznika Manager; Adam Ruciński, doradca inwestycyjny, prezes zarządu BTFG Audit; Piotr Kuczyński Główny, analityk Domu Inwestycyjnego XELION. Foto: Polskie Radio 24

Posłuchaj

Puls Gospodarki cz. 1 - gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Kazimierz Krupa, redaktor naczelny miesięcznika Manager; Adam Ruciński, doradca inwestycyjny, prezes zarządu BTFG Audit; Piotr Kuczyński Główny, analityk Domu Inwestycyjnego XELION. /Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

- Repolonizacja jest potrzebna. Podczas kryzysu zorientowaliśmy się, że jednak kapitał ma ojczyznę, nie jest tak, że nie ma ojczyzny, nie jest to prawdą – mówi.

Posłuchaj

Piotr Kuczyński: kapitał ma jednak ojczyznę 0:09
+
Dodaj do playlisty

 

Sektor bankowy powinien być częściowo zależny od państwa

To, że repolonizacja banków w Polsce oznacza faktycznie oddanie ich pod kontrolę Skarbu Państwa, jest zaletą, a nie wadą tego procesu uważa Piotr Kuczyński. Podobne zdanie ma Adam Ruciński - doradca inwestycyjny, prezes zarządu BTFG Audit, choć nie podoba mu się stosunek polityków do spółek kontrolowanych przez państwo.

 - Dla mnie, wzrost udziału Skarbu Państwa w kluczowych spółkach jest istotny, a sektor finansowy na całym świecie, ma coraz większy wpływ na całą gospodarkę, coraz większy procent PKB wypracowuje. Powinniśmy mieć tam mocną reprezentację zależną, nie od kapitału zewnętrznego, a od państwa – podkreśla Piotr Kuczyński.

REKLAMA

- Najtrudniejsze w tym wszystkim, jest odpowiedzenie na jedno pytanie, i zmierzenie się z bardzo trudnym zagadnieniem. Tak długo, jak mówimy o tym, że skarb państwa ma wpływ na te spółki, ja również nie mam problemu, i myślę, że wielu ekonomistów też się z tym pogodziło. Pojęcie Skarbu Państwa wiąże się z politykami, którzy ten Skarb Państwa reprezentują – zaznacza Adam Ruciński.

- Tutaj rozpoczyna się olbrzymia dyskusja. O ile większość obywateli zgadza się, i przyjęłoby za pozytywny sygnał, że państwo, czyli my, mamy większy udział w naszym sektorze bankowym. To nasi reprezentanci, których, uczciwie mówiąc, my wybieramy, oni czasami zachowują się nie do końca fair w stosunku do tych podmiotów i do swoich działań – mówi Ruciński.

- Jeżeli przyjąć pozytywny scenariusz, że scena polityczna coraz bardziej się cywilizuje, i coraz bardziej podchodzi pro-obywatelsko, to myślę, że ten cały łańcuch połączeń, jest rzeczą bardzo pozytywną – podkreśla Ruciński.

Posłuchaj

Piotr Kuczyński i Adam Ruciński zgodnie o problemach wynikających z repolonizacji banków przez Skarb Państwa 1:29
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Polski prywatny kapitał powinien mieć udział w sektorze bankwoym

Za repolonizacją sektora bankowego jest również Kazimierz Krupa redaktor naczelny miesięcznika Manager, ale pod warunkiem, że banki będzie przejmował polski kapitał prywatny.

- Myślałem, że repolonizacja odbędzie się za polskie prywatne pieniądze, ale na to musimy poczekać, i to niestety bardzo długo – zaznacza.

- Jeżeli chodzi o repolonizację przez Skarb Państwa, to nie jest to słuszne. Co państwowe, wiadomo że jest niedobre, polityczne. W związku z tym, że jeżeli ma to być robione ustawowo tylko przez skarb państwa, to nic nie powinno należeć do skarbu państwa – dodaje Kazimierz Krupa.

REKLAMA

Posłuchaj

Kazimierz Krupa: myślałem, że repolonizacja odbędzie się za polskie prywatne pieniądze, ale na to musimy poczekać 0:43
+
Dodaj do playlisty

 

12 października zbiera się rada nadzorcza PZU, i na tym posiedzeniu będą podejmowane decyzje w sprawie przejęcia Alior Banku - mówi o tym dzisiaj w Rzeczpospolitej prezes zarządu PZU Andrzej Klesyk.

Robert Lidke, fko

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej