Wybory 2015: będą zmiany w RPP i spółkach skarbowych. Eksperci mówią, czego się obawiać
Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory parlamentarne i zapewne będzie rządzić przez najbliższe cztery lata samodzielnie. A to oznacza pojawienie się nowych osób nie tylko na stanowiskach ministerialnych, ale także w spółkach Skarbu Państwa oraz innych instytucji centralnych. O zagrożeniach, z tego wynikających mówili goście Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24.
2015-10-26, 14:01
Posłuchaj
Cezary Szymanek, redaktor naczelny "Bloomberg Businessweek Polska", który był gościem "Pulsu gospodarki" nie chciał spekulować na razie w sprawie personaliów, choć - jak dodawał - te będą bardzo istotne.
Jeszcze nie wiemy kto kandyduje na stanowiska w spółkach
Podkreślał, że PiS był przez osiem lat w opozycji. ̶ A to oznacza, że właściwie nie wiemy kto kandyduje na stanowiska w instytucjach gospodarczych oraz co oni mają w głowach i jakie mają do tego przygotowanie – mówi ekspert.
Posłuchaj
REKLAMA
̶ Oczywiście można od razu ukrócić dywagacje, mówiąc, że będą robić to, co każe im premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński, ale mimo to jest to wróżenie z fusów i nie ma sensu niepotrzebnie nikogo straszyć – mówi Cezary Szymanek.
Problemem jest brak wypracowanych przy zmianie władzy zasad kultury korporacyjnej w spółkach skarbu państwa
Z kolei dr Wojciech Warski, przewodniczący Konwentu BCC, odnosząc się do potencjalnych zmian w spółkach Skarbu Państwa, mówił, że problemem może być to, że dotychczas żadna formacja polityczna nie wypracowała dotychczas tego, co nazywa się kulturą korporacyjną w spółkach Skarbu Państwa.
Nowi ludzie będą musieli się sporo nauczyć
̶ Dlatego przestrzegałbym, czy obawiał się tego, że realnym zagrożeniem do wykorzystania funduszy unijnych będzie potencjalna czystka kadrowa. Niby słyszeliśmy, że rewanżyzmu nie będzie, ale swoi ludzie muszą być na swoim stanowisku – mówi ekspert.
REKLAMA
Posłuchaj
Podkreśla, że jeśli uświadomimy sobie, że ci nowi ludzie będą musieli się uczyć i poznać mechanizmy rządzące tymi wydającymi pieniądze instytucjami, to zagrożenie, że w tym czasie pieniądze mogą być wydawane z mniejszą efektywnością i przyhamuje cały proces inwestycyjny, jest realne.
Czeka nas odnowienie składu Rady Polityki Pieniężnej
Prawo i Sprawiedliwość będzie decydowało także o składzie Rady Polityki Pieniężnej. Obecnym jej członkom za kilka miesięcy kończy się kadencja.
Pytanie: jaką politykę pieniężną będą realizować nowi członkowie RPP
W tym kontekście Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers, zastanawiał się jaką politykę pieniężną będzie chciał realizować PiS.
REKLAMA
Posłuchaj
Ekspert przypomina, że członkowie Rady mają niezależność i mogą głosować za tym o czym są przekonani, ale na pewno będą realizować linię myślenia reprezentowaną przez rządzącą partię.
̶ I teraz jest pytanie, czy ta linia będzie się wpisywała w realizację celu inflacyjnego, czy będziemy słyszeć, że trzeba przede wszystkim wspierać wzrost gospodarczy, a inflacja znajdzie się gdzieś tam na drugim miejscu – mów Kwiecień.
REKLAMA
I ta niepewność co do nowych członków RPR, w najbliższych miesiącach - według eksperta - może wpływać znacząco na kurs złotego.
Błażej Prośniewski, jk
REKLAMA