Ekonomiści: gazociąg Nord Stream 2 ważny dla relacji gospodarczych między Polską a Niemcami

Dziś w Berlinie premier Beata Szydło spotykała się z kanclerz Angelą Merkel. O tym jak relacje polityczne znajdują swoje odbicie w gospodarce, mówili dziś goście audycji "Puls Gospodarki" w Polskim Radiu 24.

2016-02-12, 14:54

Ekonomiści: gazociąg Nord Stream 2 ważny dla relacji gospodarczych między Polską a Niemcami
Gośćmi Pulsu Gospodarki Polskiego Radia 24 byli, od lewej: prof. Elżbieta Mączyńska, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej i prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego; Kamil Maliszewski, analityk Domu Maklerskiego mBanku oraz Maciej Grelowski, przewodniczący Rady Głównej Business Center Club. . Foto: PR24

Posłuchaj

Puls Gospodarki, cz. 1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: prof. Elżbieta Mączyńska, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej i prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego; Kamil Maliszewski, analityk Domu Maklerskiego mBanku oraz Maciej Grelowski, przewodniczący Rady Głównej Business Center Club. /Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskie
+
Dodaj do playlisty

Pewnym punktem sporu na linii Warszawa-Berlin jest Nord Strem 2. Ostatnio wiceszef Komisji Europejskiej ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz, mówił, że ten gazociąg trudno uznać za projekt czysto komercyjny. Niemcy stoją na zupełnie innym stanowisku.

W KE trwa analiza prawna dotycząca gazociągu Nord Stream 2

̶ Jeśli chodzi o to, jak Komisja Europejska będzie się do tego odnosiła, to trwa badanie prawne czy on ma być objęty pakietem energetycznym, czy ma być do tego gazociągu pod wodą dostęp innych podmiotów, nie tylko Gazpromu, czy ma być dostęp do części naziemnej – co wydaje się oczywiste, mówi Kamil Maliszewski, analityk Domu Maklerskiego mBanku.

Posłuchaj

Kamil Maliszewski: z punktu widzenia ekonomicznego jest wiele argumentów, aby ten gazociąg nie powstał, ale nie mamy narzędzi aby się temu sprzeciwić. 0:40
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Mamy narzędzia aby uniezależnić się od Niemiec

Mamy za to narzędzia, aby gospodarczo uniezależnić się od Niemiec. Obecnie blisko 1/3 naszego eksportu trafia za naszą zachodnią granicę.

̶ A to może być niebezpieczne - podkreślała prof. Elżbieta Mączyńska, wykładowca w Szkole Głównej Handlowej i prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Posłuchaj

Prof. Elżbieta Mączyńska: mamy narzędzia, aby gospodarczo uniezależnić się od Niemiec. 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

̶ Polska poszukuje nowych rynków i sprzyjają temu inne polityczne wydarzenia – np. embargo dla naszych towarów do Rosji sprawiło, że zmienił się kierunek naszego eksportu – mówi prof. Mączyńska.

Warto uniezależnić nasz eksport nie tylko od Niemiec

W tym kontekście Maciej Grelowski, przewodniczący Rady Głównej Business Center Club zwracał uwagę na uzależnienie naszego eksportu nie tylko od Niemiec, ale przede wszystkim od krajów UE.

̶ Potęga Niemiec polega na tym, że mają zrównoważone proporcje między eksportem europejskim, a resztą świata.

REKLAMA

Posłuchaj

Maciej Grelowski: trzeba zmniejszyć uzależnienie naszego eksportu nie tylko od Niemiec, ale przede wszystkim od krajów UE. 0:45
+
Dodaj do playlisty

 

̶ Widzimy, że obecna ekipa rządząca intensyfikuje działania promocyjne polskiego eksportu w nowych kierunkach – mówi Maciej Grelowski.

Tymczasem, dziś do Indii udała się kolejna polska misja gospodarcza. Bierze w niej udział kilkudziesięciu przedsiębiorców, a także przedstawiciele między innymi Krajowej Izby Gospodarczej, ministerstwa rozwoju oraz spraw zagranicznych. Misji do Bombaju przewodniczy wicepremier, minister kultury profesor Piotr Gliński. Rozmowy i spotkania ze stroną indyjską rozpoczną się jutro.

Błażej Prośniewski, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej