Polskie firmy coraz mniej liczą na GPW? Szukają pieniędzy na innych parkietach

Polskie spółki szukają szczęścia na zagranicznych giełdach – pisze dzisiaj Parkiet.

2016-08-16, 16:07

Polskie firmy coraz mniej liczą na GPW? Szukają pieniędzy na innych parkietach
Gośćmi Pulsu Gospodarki w Polskim Radiu 24 byli, od lewej: Paweł Pelc, radca prawny, Wiceprezes Ratingu Społecznego; Maciej Stańczuk, Wiceprezydent Pracodawców RP; oraz Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight i SGH.Foto: PR24

Posłuchaj

Puls Gospodarki, cz.1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Paweł Pelc, radca prawny, Wiceprezes Ratingu Społecznego; Maciej Stańczuk, Wiceprezydent Pracodawców RP; oraz Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight i SGH./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Ciech niedawno poinformował, że wchodzi na giełdę we Frankfurcie, GTC w Johannesburgu, LiveChat chce na Nasdaq, a Work Service już spija śmietankę po debiucie w Londynie.

Paweł Pelc, radca prawny, wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego obawia się, że takich spółek będzie coraz więcej, a przyczyniły się do tego zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Wysycha największe źródło finansowania na GPW

Jak zaznacza, to powoduje, że wysycha, a właściwie już wyschło jedno z istotnych krajowych źródeł finansowania dla polskich emitentów.

Czy programy emerytalne zastąpią OFE na giełdzie?

Przypomniał jednocześnie, że zmiany proponowane przez wicepremiera Morawieckiego, dotyczące pozostałych środków w OFE sprawią, że na giełdę przestaną napływać środki z tego źródła.

REKLAMA

̶  Jest pytanie na ile będą one w stanie być zastąpione przez składki w ramach Pracowniczych Programów Emerytalnych czy Indywidualnych Kont Emerytalnych – pyta ekonomista.

Poprzednio zagraniczni emitenci szukali pieniędzy na GPW

Stąd jak podkreśla, naturalną jest próba szukania środków za granicą, i jak przypomina, poprzednio tendencja była odwrotna, to zagraniczni emitenci szukali pieniędzy na warszawskiej giełdzie.


Posłuchaj

Paweł Pelc: zmiany w systemie emerytalnym w Polsce mają bardzo istotne znaczenie dla emitentów. 1:38
+
Dodaj do playlisty

 

Tych zmian nie obawia się z kolei Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight i SGH.

REKLAMA

Akcje firmy nie uciekają, ale są notowane równolegle na dwóch parkietach

I przypomina, że większość tych debiutów odbywa się w ramach dual listingu, czyli, upraszczając, wystawianiu tych samych akcji na drugim parkiecie.

̶ To oznacza, że notujemy te same akcje na dwóch parkietach równolegle i to jest dopiero takie otwarcie drzwi do jakiegoś większego pozyskiwania kapitału za granicą, przy wykorzystaniu lepszej koniunktury panującej na zagranicznych parkietach – mówi ekonomista.

Firmy wykorzystują dual listing do komunikacji z inwestorami na GPW

̶  Drugą przyczyną wchodzenia na zagraniczne parkiety polskich firm jest komunikacja – mówi gość PR24.


Posłuchaj

Adam Czerniak: gdy polskie firmy spełniają standardy zagranicznych giełd to jest to okazja do pochwalenia się tym przed emitentami krajowymi. 1:08
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

̶  Firmy pokazują, że wychodzą za granicę, spełniają standardy np. giełdy londyńskiej, frankfurckiej, więc nam warto zaufać i w nas zainwestować – mówi Czerniak.

Argument o większej przejrzystości spółek na zagranicznych parkietach to mit

Z tym drugim argumentem nie zgadza się Paweł Pelc.

Jak podkreśla, mitem jest, że notowanie na zagranicznym ryku wiążę się z większą przejrzystością.

̶  Obowiązki informacyjne spółek, tak w Polsce jak i w całej Unii są takie same – mówi.

REKLAMA

Przypomina, że często obowiązki informacyjne w Polsce są większe niż w UE.

GPW traci na znaczeniu?

Maciej Stańczuk wiceprezydent Pracodawców RP ma duże obawy, że nasza giełda coraz bardziej traci na znaczeniu.

Przypomina, że w pierwszej wersji Planu Morawieckiemu nie poświęcono ani jednego zdania o rozwoju polskiego rynku kapitałowego

̶  Obecnie jest trochę z tym lepiej, ale deklaracje nie wyszły poza ogólniki – mówi ekonomista.

REKLAMA


Posłuchaj

Maciej Stańczuk: silny rynek kapitałowy powinien dla Planu Morawieckiego pełnić kluczowa rolę. 1:19
+
Dodaj do playlisty

 

̶  Wydaje mi się, że giełda nie jest przez obecny rząd traktowana jako coś istotnego, a przecież przez ostatnie 25 lat to było jedno z najbardziej udanych przedsięwzięć rynku w Polsce – mówi gość PR24.

Jego zdaniem, wejście na rynek zagraniczny wiąże się przede wszystkim z lepszym dostępem do kapitału. Co ciekawe, giełdą londyńską nie zachwiał Brexit. Obecnie ponad 400 spółek notowanych w Londynie to podmioty z zagranicy - informuje Parkiet. 

Sylwia Zadrożna, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej