Ruszają zmiany kadrowe w spółkach skarbu państwa. Pierwszy pracę stracił szef Lotosu

Wczoraj ze stanowiskiem prezesa Grupy Lotos pożegnał się Robert Pietryszyn, powołany jeszcze przez byłego ministra Dawida Jackiewicza. To podobno początek zmian kadrowych w spółkach Skarbu Państwa.

2016-11-10, 14:25

Ruszają zmiany kadrowe w spółkach skarbu państwa. Pierwszy pracę stracił szef Lotosu
Prezes Grupy Lotos Robert Pietryszyn.Foto: PR24

Posłuchaj

Puls Gospodarki cz.1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Paweł Pelc, radca prawny, wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego; Andrzej Halesiak, dyrektor w Biurze Analiz Makroekonomicznych Pekao SA; Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Odwołanie prezesa Lotosu nie było dla Pawła Pelca, radcy prawnego, wiceprezesa Agencji Ratingu Społecznego dużym zaskoczeniem.

Zmiany w spółkach skarbowych nie są niczym szczególnym

Jak zaznacza, jest to proces, o którym się od dłuższego mówiło.

"

Paweł Pelc Wolę karuzele kadrowe niż prywatyzację, bo za chwilę może się okazać, że trzeba spółki te odzyskać, ale za kwoty wyższe, niż za które się je sprzedało.

̶  Po roku od przejęcia władzy przez PiS można w tych przypadkach mówić o przesłankach merytorycznych, z drugiej strony powodem jest likwidacja Ministerstwa Skarbu państwa, rodząca nową koncepcję zarządzania – mówi Pelc.


Posłuchaj

Paweł Pelc: generalnie mówiąc, stanowiska w spółkach skarbowych są stanowiskami wysokiego ryzyka, ruletka się kręci częściej, niż wynika to z kalendarza politycznego. 1:13
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

̶  To samo obserwowaliśmy w czasach rządu poprzedniej koalicji PO/PSL, tam też były ciągłe zmiany, więc trzeba to traktować jako proce,s a nie jako początek lub koniec, mówi gość PR24.

Będą zmiany w kolejnych gigantach?

Jak czytamy w Pulsie Biznesu, w kolejce czekają między innymi Energa, Tauron i Azoty.

"

Andrzej Halesiak Im więcej takich zmian kadrowych w spółkach SP, tym rośnie we mnie przekonanie, że lepsza jest prywatyzacja

Zbyt częste zmiany mogą być szkodliwe

Andrzej Halesiak, dyrektor w Biurze Analiz Makroekonomicznych Pekao SA, członek Towarzystwa Ekonomistów Polskich uważa, że zbyt częste zmiany nie są dobre dla gospodarki i spółek, i dlatego lepiej byłoby je prywatyzować.

Jak wyjaśnia, jeśli mamy częste zmiany, i dotyczy to tych, w których jest oczekiwanie na procesy inwestycyjne, np. w energetyce, to każda tego typu zmiana oznacza opóźnienie tych procesów.

REKLAMA


Posłuchaj

Andrzej Halesiak: im więcej takich zmian kadrowych w spółkach SP, tym rośnie we mnie przekonanie, że lepsza jest prywatyzacja. 0:41
+
Dodaj do playlisty

 

̶  I jest to niekorzystne dla gospodarki – mówi gość PR24.

Zmiany w spółkach wiążą się też ze zmianami w resortach gospodarczych

Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej dodaje, że zmian będzie jednak więcej, a będą one pokłosiem zmian nie tylko w resorcie skarbu, ale również finansów.

"

Adam Czerniak Zmian kadrowych będzie więcej, nie tylko z powodu likwidacji resortu Skarbu państwa, ale też zmian w ministerstwie finansów.

Jak zaznacza, zmiany w spółkach skarbowych przebiegają obecnie w sposób naturalny i są związane ze zmianami w Ministerstwie Skarbu a także w resorcie finansów.

REKLAMA


Posłuchaj

Adam Czerniak: zmian kadrowych będzie więcej, nie tylko z powodu likwidacji resortu Skarbu państwa, ale też zmian w ministerstwie finansów. 1:06
+
Dodaj do playlisty

 

̶  Widać, że obecnie szykuje się większa rewolucja w tym resorcie i trochę się obawiam, w którą stronę to pójdzie. I mam nadzieję, że nie w kierunku osłabienia nadzoru nad sprawami budżetu, na rzecz Planu Morawieckiego - mówi.

Przeciwnikiem prywatyzacji spółek SP jest jednak Paweł Pelc.

Prywatyzacja może być kłopotliwa i kosztowna

̶  Uważam, że gdybyśmy poszli w kierunku prywatyzacji, to mielibyśmy powtórkę z rozrywki z reprywatyzacją. A wtedy musielibyśmy zapłacić dużo więcej, gdybyśmy je chcieli w przyszłości , chociażby ze względów strategicznych, odzyskać – mówi Pelc.

REKLAMA

Andrzej Halesiak proponuje w takim razie rozwiązanie pośrednie.

Jedynym lekarstwem byłoby odpolitycznienie spółek skarbowych, ale na to nie ma nawet chęci

Dodaje, że jedyną opcją pośrednią jest odpolitycznienie procesu wymiany kadr w spółkach publicznych.

̶  Ale tu niestety nie widać nawet chęci na takie rozwiązania jak np. w Skandynawii, gdzie takimi spółkami zarządzają specjalne fundusze, chroniące je przed polityką.

Minister w Kancelarii Premiera Henryk Kowalczyk zapowiada, że to nie koniec zmian.

REKLAMA

̶  Planujemy wprowadzić do spółek skarbu państwa fachowców najwyższej klasy - mówi minister.

Sylwia Zadrożna, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej