Ruszają zmiany kadrowe w spółkach skarbu państwa. Pierwszy pracę stracił szef Lotosu
Wczoraj ze stanowiskiem prezesa Grupy Lotos pożegnał się Robert Pietryszyn, powołany jeszcze przez byłego ministra Dawida Jackiewicza. To podobno początek zmian kadrowych w spółkach Skarbu Państwa.
2016-11-10, 14:25
Posłuchaj
Puls Gospodarki cz.1, gośćmi Polskiego Radia 24 byli: Paweł Pelc, radca prawny, wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego; Andrzej Halesiak, dyrektor w Biurze Analiz Makroekonomicznych Pekao SA; Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Dodaj do playlisty
Odwołanie prezesa Lotosu nie było dla Pawła Pelca, radcy prawnego, wiceprezesa Agencji Ratingu Społecznego dużym zaskoczeniem.
Zmiany w spółkach skarbowych nie są niczym szczególnym
Jak zaznacza, jest to proces, o którym się od dłuższego mówiło.
Paweł Pelc Wolę karuzele kadrowe niż prywatyzację, bo za chwilę może się okazać, że trzeba spółki te odzyskać, ale za kwoty wyższe, niż za które się je sprzedało.
̶ Po roku od przejęcia władzy przez PiS można w tych przypadkach mówić o przesłankach merytorycznych, z drugiej strony powodem jest likwidacja Ministerstwa Skarbu państwa, rodząca nową koncepcję zarządzania – mówi Pelc.
Posłuchaj
Paweł Pelc: generalnie mówiąc, stanowiska w spółkach skarbowych są stanowiskami wysokiego ryzyka, ruletka się kręci częściej, niż wynika to z kalendarza politycznego. 1:13
Dodaj do playlisty
REKLAMA
̶ To samo obserwowaliśmy w czasach rządu poprzedniej koalicji PO/PSL, tam też były ciągłe zmiany, więc trzeba to traktować jako proce,s a nie jako początek lub koniec, mówi gość PR24.
Będą zmiany w kolejnych gigantach?
Jak czytamy w Pulsie Biznesu, w kolejce czekają między innymi Energa, Tauron i Azoty.
Andrzej Halesiak Im więcej takich zmian kadrowych w spółkach SP, tym rośnie we mnie przekonanie, że lepsza jest prywatyzacja
Zbyt częste zmiany mogą być szkodliwe
Andrzej Halesiak, dyrektor w Biurze Analiz Makroekonomicznych Pekao SA, członek Towarzystwa Ekonomistów Polskich uważa, że zbyt częste zmiany nie są dobre dla gospodarki i spółek, i dlatego lepiej byłoby je prywatyzować.
Jak wyjaśnia, jeśli mamy częste zmiany, i dotyczy to tych, w których jest oczekiwanie na procesy inwestycyjne, np. w energetyce, to każda tego typu zmiana oznacza opóźnienie tych procesów.
REKLAMA
Posłuchaj
Andrzej Halesiak: im więcej takich zmian kadrowych w spółkach SP, tym rośnie we mnie przekonanie, że lepsza jest prywatyzacja. 0:41
Dodaj do playlisty
̶ I jest to niekorzystne dla gospodarki – mówi gość PR24.
Zmiany w spółkach wiążą się też ze zmianami w resortach gospodarczych
Adam Czerniak, ekonomista Polityki Insight i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej dodaje, że zmian będzie jednak więcej, a będą one pokłosiem zmian nie tylko w resorcie skarbu, ale również finansów.
Adam Czerniak Zmian kadrowych będzie więcej, nie tylko z powodu likwidacji resortu Skarbu państwa, ale też zmian w ministerstwie finansów.
Jak zaznacza, zmiany w spółkach skarbowych przebiegają obecnie w sposób naturalny i są związane ze zmianami w Ministerstwie Skarbu a także w resorcie finansów.
REKLAMA
Posłuchaj
Adam Czerniak: zmian kadrowych będzie więcej, nie tylko z powodu likwidacji resortu Skarbu państwa, ale też zmian w ministerstwie finansów. 1:06
Dodaj do playlisty
̶ Widać, że obecnie szykuje się większa rewolucja w tym resorcie i trochę się obawiam, w którą stronę to pójdzie. I mam nadzieję, że nie w kierunku osłabienia nadzoru nad sprawami budżetu, na rzecz Planu Morawieckiego - mówi.
Przeciwnikiem prywatyzacji spółek SP jest jednak Paweł Pelc.
Prywatyzacja może być kłopotliwa i kosztowna
̶ Uważam, że gdybyśmy poszli w kierunku prywatyzacji, to mielibyśmy powtórkę z rozrywki z reprywatyzacją. A wtedy musielibyśmy zapłacić dużo więcej, gdybyśmy je chcieli w przyszłości , chociażby ze względów strategicznych, odzyskać – mówi Pelc.
REKLAMA
Andrzej Halesiak proponuje w takim razie rozwiązanie pośrednie.
Jedynym lekarstwem byłoby odpolitycznienie spółek skarbowych, ale na to nie ma nawet chęci
Dodaje, że jedyną opcją pośrednią jest odpolitycznienie procesu wymiany kadr w spółkach publicznych.
̶ Ale tu niestety nie widać nawet chęci na takie rozwiązania jak np. w Skandynawii, gdzie takimi spółkami zarządzają specjalne fundusze, chroniące je przed polityką.
Minister w Kancelarii Premiera Henryk Kowalczyk zapowiada, że to nie koniec zmian.
REKLAMA
̶ Planujemy wprowadzić do spółek skarbu państwa fachowców najwyższej klasy - mówi minister.
Sylwia Zadrożna, jk
REKLAMA