Komitet Monitorujący Program Pomoc Techniczna 2014-2020 rozpoczął prace
Swoją pracę rozpoczął dziś Komitet Monitorujący Program Pomoc Techniczna (KM PO PT), który będzie czuwać nad wdrażaniem ponad 700 mln euro z UE w tym programie.
2015-01-29, 13:17
Prowadzący posiedzenie wiceminister infrastruktury i rozwoju Marceli Niezgoda zwrócił uwagę na to, że PO PT jest specyficznym programem.
- Nie ma w nim projektów typowo inwestycyjnych. Podobnie jak w poprzednich perspektywach, jego zadaniem jest wsparcie prawidłowego funkcjonowania systemu wdrażania funduszy europejskich - powiedział wiceminister infrastruktury i rozwoju Marceli Niezgoda.
Najmniejszy polski program operacyjny na lata 2014-2020
Zaznaczył jednak, że finansowane będą też nowe zadania wykraczające poza zakres programów pomocy technicznej na lata 2004-2006 i 2007-2013. - Nowością jest m.in. wsparcie funkcjonowania partnerstw samorządów realizujących Zintegrowane Inwestycje Terytorialne - poinformował. PO PT jest najmniejszym polskim programem operacyjnym na lata 2014-2020. Ze środków unijnych trafi na niego nieco ponad 700 mln euro. – W polskich warunkach to mały program, ale nie można tak powiedzieć jeśli spojrzy się na niego z perspektywy europejskiej. To dwa razy więcej niż otrzymała Dania na politykę spójności w nowej perspektywie.
- Tym bardziej zachęcam członków komitetu do aktywności, ale też do konstruktywnej krytyki – powiedział reprezentujący Komisję Europejską Wolfgang Münch.
Komitety czuwają nad właściwym i efektywnym wdrażaniem funduszy
Komitety monitorujące to podmioty, które czuwają nad właściwym i efektywnym wdrażaniem funduszy w każdym programie operacyjnym. Pełnią też rolę niezależnych ciał doradczo-opiniodawczych dla instytucji zarządzających programami. Komitety Monitorujące powołuje instytucja zarządzająca. W przypadku programów krajowych jest to minister, który wydaje stosowne zarządzenie. Dla programów regionalnych komitet powołuje zarząd województwa w drodze uchwały. W skład Komitetów Monitorujących wchodzą przedstawiciele rządu, samorządu i innych podmiotów – organizacji pozarządowych, związkowych, pracodawców, izb gospodarczych oraz środowiska naukowego.
Źródło: funduszeeuropejskie.gov.pl , data publikacji: 26.01.2015