Fundusze unijne: co dla samorządów w nowej perspektywie?
W latach 2007-2013 samorządy (JST) były największym beneficjentem środków unijnych z polityki spójności. Czy pozostaną nim w nowej perspektywie? Jakie projekty samorządów mogą liczyć na wsparcie? Na te pytania odpowiedziała wiceminister infrastruktury Iwona Wendel podczas konferencji „W nowej perspektywie: Polska”.
2015-03-28, 08:12
W kończącej się perspektywie 2007-2013 projekty JST i podległych im jednostek (publicznych zakładów opieki zdrowotnej, placówek oświatowych) stanowiły ponad 34 proc. wartości wszystkich przedsięwzięć dofinansowanych ze środków UE. – Szacujemy, że w latach 2014-2020 będzie podobnie – poinformowała wiceminister Iwona Wendel.
Szeroki wachlarz inwestycji samorządów
Szeroki pozostanie też wachlarz inwestycji samorządów, na które będą mogły uzyskać dofinansowanie unijne. JST skorzystają z 16 programów regionalnych, zarządzanych przez władze województw, oraz programów krajowych, w szczególności z Programu Infrastruktura i Środowisko, Programu Polska Cyfrowa, Programu Polska Wschodnia (5 województw Polski Wschodniej – lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie).
W programach regionalnych samorządy mogą liczyć na wsparcie budowy dróg wojewódzkich łączących się z drogami w sieci TEN-T lub drogami krajowymi, przedsięwzięć na skalę lokalną i regionalną dotyczących niskoemisyjnej gospodarki (transport publiczny, odnawialne źródła energii, efektywność energetyczna), projektów rozwiązujących lokalne problemy w zakresie gospodarki wodno-ściekowej czy odpadami, inicjatyw związanych z tworzeniem e-usług dla obywateli oraz rozwijaniem ich kompetencji cyfrowych, a także edukacją, zatrudnieniem i włączeniem społecznym.
W programach krajowych JST otrzymają środki unijne m.in. na transport publiczny, zwiększanie dostępu do internetu szerokopasmowego (tam, gdzie nie będą tym zainteresowani przedsiębiorcy), poprawę stanu środowiska miejskiego oraz rekultywację obszarów poprzemysłowych, gospodarkę odpadami i gospodarkę wodną, odnawialne źródła energii, promowanie strategii niskoemisyjnych (takich, które dotyczą zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do środowiska).
- Przygotowując nową perspektywę zorganizowaliśmy setki spotkań, podczas których konsultowaliśmy z samorządami dokumenty programowe. To co oferujemy w programach krajowych, a samorządy wojewódzkie w regionalnych, w znacznym stopniu odpowiada na zapotrzebowanie samorządów – oceniła wiceminister Wendel. Przypomniała, że „oferta” dla beneficjentów w nowej perspektywie musiała być też zgodna z dokumentami strategicznymi na poziomie krajowym i unijnym. – Dlatego też nie możemy odpowiedzieć na wszystkie potrzeby JST, np. w zakresie wspierania dróg lokalnych, na które samorządy będą mogły uzyskać dofinansowanie, ale pod ściśle określonymi warunkami i w ograniczonym zakresie – zapowiedziała.
Większe zaangażowanie samorządów
Wiceminister Wendel zwróciła też uwagę na większe zaangażowanie samorządów w zarządzanie i wdrażanie środków unijnych w latach 2014-2020. – Samorządy wojewódzkie będą zarządzać większą częścią przyznanych Polsce funduszy niż w latach 2007-2013 – poinformowała. W mijającej perspektywie było to 25 proc., teraz – ok. 40 proc. Zacieśni się też współpraca pomiędzy JST na niższych szczeblach oraz ich zaangażowanie w kreowanie polityki rozwoju m.in. poprzez takie instrumenty jak Zintegrowane Inwestycje Terytorialne oraz Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność.
- Jestem przekonana, że samorządy wykorzystają wszystkie przeznaczone dla nich środki. Są do tego dobrze przygotowane – podsumowała wiceminister.
Konferencję zorganizowała Polska Agencja Prasowa. Odbyła się ona 24 marca 2015 r. w siedzibie PAP w Warszawie.
Źródło: mir.gov.pl, data publikacji: 24.03.2015
REKLAMA
REKLAMA