Wasiak: ponad 9 mld euro na inwestycje niskoemisyjne w latach 2014-2020

Ponad 9 mld euro trafi na dofinansowanie niskoemisyjnych inwestycji z pieniędzy unijnych przeznaczonych na lata 2014-2020 - poinformowała w piątek minister infrastruktury i rozwoju MIR Maria Wasiak.

2015-03-27, 11:51

Wasiak: ponad 9 mld euro na inwestycje niskoemisyjne w latach 2014-2020
Małe dzieci oddychają szybciej niż dorośli i są bardziej podatne na choroby spowodowane zanieczyszczeniem powietrza. Foto: David Leo Veksler/Flickr

- Wspieranie gospodarki niskoemisyjnej zostało uznane za jedno z kluczowych, strategicznych zadań gospodarki unijnej. Rozumianej nie tylko jako element podnoszenia komfortu życia mieszkańców w Europie, ale również jako element innowacyjności, agresywnej konkurencyjności gospodarki Unii jako całości - mówiła Wasiak, otwierając w piątek Forum Gospodarki Niskoemisyjnej "Innowacyjność a gospodarka niskoemisyjna".
- W zbliżającej się perspektywie mamy bardzo wysoki budżet na działania z tym związane - ponad 9 mld euro - zaznaczyła szefowa MIR, dodając, że niezwykle ważne jest właściwe zagospodarowanie tych pieniędzy.
Tu są pieniądze na niższą emisję
Wasiak poinformowała, że po fundusze unijne, przeznaczone na projekty niskoemisyjne, będzie można sięgnąć w krajowych programach operacyjnych: "Infrastruktura i Środowisko" oraz "Polska Wschodnia". - Liczymy też, że środki, które znajdują się w regionalnych programach operacyjnych, również będą wydane efektywnie (w tym zakresie) - dodała.
Również wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zwrócił uwagę na dużą pulę pieniędzy UE na niskoemisyjne przedsięwzięcia. - Przed nami olbrzymie wyzwanie - zarówno na poziomie przedsiębiorstw, jak i sektora publicznego - rekordowe środki w nowej perspektywie unijnej - zaznaczył.
W latach 2014-2020 największym źródłem funduszy UE dla Polski, przeznaczonym na inwestycje, jest wart 27,4 mld euro program "Infrastruktura i Środowisko". Będzie on wspierał m.in. projekty związane z ochroną środowiska, energetyką i gospodarką niskoemisyjną.
"Polska Wschodnia" to program współfinansowany z funduszy europejskich dla pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Cały jego budżet sięga 2 mld euro z polityki spójności, czyli ponad 8 mld zł.
Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania w sumie 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro. Blisko 40 proc. funduszy polityki spójności będą zarządzały samorządy województw. To ponad 31 mld euro.
Ograniczenie emisji dwutlenku węgla (CO2) o 40 proc. oraz wzrost udziału produkcji energii z OZE do 27 proc. to kluczowe zapisy nowego pakietu klimatycznego na następną dekadę.

PAP, abo

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej