Można zgłaszać mailem nieprawidłowości związane z funduszami UE na lata 2014-20

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju informuje, że przy współudziale Fundacji Stefana Batorego, na podstawie obowiązujących przepisów unijnych, opracowało narzędzie – odpowiedni formularz - które umożliwia w prosty sposób zgłaszanie podejrzeń wystąpienia nieprawidłowości i nadużyć finansowych przy realizacji projektów finansowanych z perspektywy 2014-20.

2015-10-30, 18:15

Można zgłaszać mailem nieprawidłowości związane z funduszami UE na lata 2014-20
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Formularze są dostępne na stronie: https://nieprawidlowosci.mrr.gov.pl/bazy/konsultacje-spoleczne/eaplikacja-konsultacje.nsf/byDocuments.xsp

Zgłoszenia można przesyłać zgodnie z okresem kwalifikowalności wydatków programów, tj. do 31 grudnia 2022 r.

Jak czytamy w komunikacie MIR, mechanizm służący do sygnalizowania o nieprawidłowościach jest tylko jednym z elementów systemu antykorupcyjnego opracowanego na potrzeby realizacji unijnych programów.

Mechanizm zgłaszania nieprawidłowości jest wymagany przez Unię

Resort infrastruktury zaznacza, że to Komisja Europejska, chroniąc interesy finansowe Unii, wymaga, aby jednostki zajmujące się dystrybucją funduszy europejskich, wdrażały mechanizmy zgłaszania przypadków podejrzenia nadużycia finansowego.

Mechanizm obowiązuje dla trzech programów

Narzędzie służące do sygnalizowania nieprawidłowości jest gotowe dla 3 programów: Infrastruktura i Środowisko, Polska Cyfrowa i Pomoc Techniczna.

Od 2014 r. można zgłaszać nieprawidłowości na adres mailowy

Prace nad mechanizmem służącym do sygnalizowania nieprawidłowości rozpoczęły się już w 2014 r. Początkowo zgłoszenia podejrzenia można było wysyłać na specjalnie w tym celu przeznaczony adres mailowy.

Obecnie obowiązuje formularz zgłoszeniowy

Formularz usprawnia prowadzenie działań wyjaśniających z jednej strony, a jednocześnie umożliwia zgłaszanie podejrzeń wystąpienia nieprawidłowości i nadużyć finansowych w programach 2014-2020.

Formularz opracowano przy współpracy z Fundacją S. Batorego

Formularz opracowano przy współudziale Fundacji Stefana Batorego oraz wzorując się na analogicznym mechanizmie wprowadzonym przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych.

REKLAMA

Fundacja od lat postuluje wzmocnienie, wzorem innych krajów, ochrony prawnej osób sygnalizujących nieprawidłowości godzących w interes pracodawcy oraz interes społeczny. Dzięki wiedzy tzw. sygnalistów można eliminować zagrożenia dla finansów publicznych, uczciwej konkurencji, środowiska naturalnego czy interesów konsumentów.

Komunikat prasowy, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej