Czy czekają nas renegocjacje budżetu UE na lata 2014-20?

Jest jeszcze za wcześnie, by mówić o renegocjacji budżetu UE na lata 2014-2020, powiedział PAP wiceszef MR Jerzy Kwieciński.

2016-06-29, 17:02

Czy czekają nas renegocjacje budżetu UE na lata 2014-20?
. Foto: pixabay

Pytany, czy renegocjacja budżetu unijnego na lata 2014-2020 jest nieunikniona, powiedział że jest zbyt wcześnie, by twierdzić, że potrzebne są renegocjacje budżetu UE na najbliższe lata, bo nie możemy wykluczyć sytuacji, w której Wielka Brytania będzie uczestniczyła w finansowaniu tego budżetu i oczywiście będzie miała prawa jako członek Unii Europejskiej do końca obecnej perspektywy finansowej.

Renegocjacje niewykluczone, ale jest jeszcze za wcześnie na ocenę, czy nastąpią

̶   Jest za wcześnie, by takie sądy w tej chwili wypowiadać, aczkolwiek nie jest to sytuacja wykluczona – powiedział wiceminister.


Powiązany Artykuł

Brexit PAP_1200_660.jpg
Po Brexicie renegocjacja unijnego budżetu? Polska może dostać mniej



Kwieciński odniósł się też do poniedziałkowej wypowiedzi komisarz UE ds. polityki regionalnej. Corina Cretu poinformowała, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej będzie oznaczało 15-procentowy spadek rocznego budżetu Unii Europejskiej po 2020 roku.

Czy nastąpi 15-procentowe obcięcie unijnych funduszy po 2020 r.?

"Polityka regionalna jest najbliższa ludziom. Jest najbardziej widoczna, ponieważ pokazuje, jak europejskie fundusze zmieniają ich życie. Więc z tego punktu widzenia się martwię, ponieważ jest jasne, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE sprawi, że cały budżet UE po 2020 roku zmniejszy się o ok. 15 proc." - powiedziała Cretu rumuńskiej telewizji Digi24.

"Pod koniec roku będziemy mieli przegląd wieloletnich ram finansowych UE (2014-2020). Spodziewam się głosów, zwłaszcza ze strony dużych płatników, które będą chciały zmiany przeznaczenia (funduszy w ramach budżetu UE - PAP), ale nie sądzę, że będzie to możliwe w tym okresie" - dodała Cretu.

REKLAMA

15-procentowy ubytek może być zawyżony


Według Kwiecińskiego szacunki o 15-procentowym spadku rocznego budżetu UE po 2020 r. mogą być zawyżone.

̶  Udział Wielkiej Brytanii w unijnym PKB to ok. 13 proc. Natomiast w zależności od roku - mówimy tu o ostatnich latach - Wielka Brytania kontrybuowała ok. 10-12 proc. środków do budżetu unijnego. Niemniej jest to na pewno znacząca kwota. Faktem jest, że te najbliższe lata - 2016 i 2017 rok - nie będą obfitowały w bardzo duże wydatki w obszarach, które Polskę najbardziej interesują, czyli politykę spójności czy Wspólną Politykę Rolną. Znacznie większe wydatki będą w kolejnych latach, ale musimy też pamiętać, że obecnie Unia musi finansować inne wydatki, jak chociażby te związane z kryzysem migracyjnym, na które muszą znaleźć się pieniądze" - podkreślił.

Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie - 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej