40 mln zł na badania z funduszy UE dla dwóch naukowców PAN
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozstrzygnęła pierwszy konkurs w programie o nazwie Międzynarodowe Agendy Badawcze.
2016-07-01, 21:08
Posłuchaj
Środki w wysokości prawie 40 milionów złotych na innowacyjne badania w nowej jednostce badawczej otrzymali dwaj naukowcy z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk: profesor Tomasz Dietl i profesor Tomasz Wojtowicz.
Wsparcie pochodzi z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
W konkursie wygrały nowe kierunki badawcze
̶ W projekcie konieczne było zaproponowanie nowych typów kierunków badawczych, podkreśla profesor Tomasz Wojtowicz.
Rozwijanie nowych kierunków badań
̶ Zdecydowaliśmy się na rozwijanie kierunku o nazwie topologiczne izolatory. Mamy nadzieję, że w trakcie badań powstaną idee nowych przyrządów, ewentualnie prototypy. Ich komercjalizacja może nastąpić pod koniec realizacji projektu, mówi naukowiec.
REKLAMA
Nowy ośrodek badawczy powstanie w Warszawie
Nowy ośrodek badawczy powstanie w Warszawie i będzie nosił nazwę Międzynarodowe Centrum Sprzężenia Magnetyzmu i Nadprzewodnictwa z Materią Topologiczną. Jak zaznacza profesor Tomasz Dietl, powstająca instytucja powinna bardzo ściśle współpracować z partnerami z zagranicy.

Jest szansa na przyciągnięcie naukowców do Polski
Dotychczas to polscy naukowcy jeździli do zagranicznych ośrodków w celu wykonywania badań. ̶ Teraz to ma się zmienić, podkreśla profesor Tomasz Wojtowicz.
̶ Liczymy na to, że przyznane jednostce fundusze pozwolą na przyciągnięcie do niej wiele osób z zagranicy i prowadzenie u nas badań – mówi naukowiec.
Polska nauka nie nad za światem
W Polsce ciągle zbyt małe są nakłady na badania i rozwój. Ma to negatywny wpływ na pozycję polskiej nauki w świecie i nie pozwala na powiązanie jej z przemysłem, na rozwój innowacyjności.
REKLAMA
̶ Co prawda wykorzystanie środków unijnych wpłynęło na poprawę sytuacji, ale za wieloma krajami nie nadążamy, wyjaśnia profesor Tomasz Dietl.
Jak tłumaczy, mimo, że nauka polska się rozwija, to świat rozwija się jeszcze szybciej i pozycja naszej nauki się obniża.
̶ I ta inicjatywa powołania nowych placówek, których ma być ok. dziesięciu, będzie próbą odwrócenia tego trendu – mówi profesor.
Jest szansa na komercjalizację wyników badań naukowych
Zdaniem profesora Tomasza Dietla, nowe Międzynarodowe Agendy Badawcze mogą przyczynić się do postępu w komercjalizacji wyników badań naukowych w Polsce.
REKLAMA
Jak podkreśla, w przypadku nowych jednostek jest szansa, że będą one współdziałać z przemysłem, skuteczniej wykorzystując badania podstawowe do komercjalizacji ich wyników.
̶ Wierzymy, że również przemysł będzie zainteresowany współpracą z nami, gdyż laboratorium będzie bardzo dobrze wyposażone - mówi naukowiec.
Na razie polskich firm na finansowanie badań nie stać
W Polsce największe nakłady na badania i rozwój ciągle pochodzą z budżetu, a nie od firm. Na świecie jest inaczej.
̶ I to też wymaga zmian, ale na razie istniejące uwarunkowania na to nie pozwalają, ocenia profesor Tomasz Wojtowicz.
REKLAMA

Jak tłumaczy, w Polsce nie ma tak dużo firm, gotowych na sfinansowanie badań podstawowych.
Dlatego na obecnym etapie cały czas potrzebne jest wsparcie takich instytucji jak Narodowe Centrum Nauki – mówi profesor.
W ocenie profesora Tomasza Dietla są też inne powody, dla których w Polsce nakłady na badania i rozwój pozostają na zbyt niskim poziomie.
̶ Wśród 500 największych przedsiębiorstw w Polsce , tylko 90 to przedsiębiorstwa polskie – zwraca uwagę profesor Dietl.
REKLAMA
A to oznacza, jak dodaje, że centra naukowe, nie są rozwijane w Polsce, tylko istnieją gdzie indziej.
Do końca 2017 roku Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej przewiduje ogłoszenie jeszcze dwóch konkursów w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze . Najbliższy nabór projektów zaplanowany jest na sierpień.
Dariusz Kwiatkowski, jk
REKLAMA