NIK pozytywnie oceniła współpracę ze Szwajcarią w obszarze środowiska i infrastruktury
NIK pozytywnie ocenia wykorzystanie przez administrację publiczną funduszy ze Szwajcarsko–Polskiego Programu Współpracy w obszarze środowiska i infrastruktury. Zaleca jedynie przyspieszenie realizacji inwestycji, tak aby do połowy czerwca rozdysponować przyznane fundusze.
2017-04-28, 14:47
Jak przypomina w raporcie Najwyższa Izba Kontroli, kończy się realizacja Szwajcarsko–Polskiego Programu Współpracy. "Tylko do połowy czerwca można wydatkować środki ze szwajcarskiego programu pomocowego, który rozdzielono pomiędzy dziesięć państw w celu zmniejszenia różnic gospodarczych i społecznych w rozszerzonej Unii Europejskiej" - dodano.
Polska otrzymała najwyższe wsparcie finansowe spośród 10 państw w wysokości 489 mln franków szwajcarskich - stanowiło to 49 proc. całkowitej puli szwajcarskich środków.
W całym Polsko–Szwajcarsko Programie Współpracy beneficjenci otrzymywali średnio dofinansowanie w wysokości ok. 85 proc. kosztów realizowanych projektów, choć - jak wskazano w raporcie - zdarzały się i takie sfinansowane ze szwajcarskich funduszy w ok. 90 proc.
Szwajcarsko–Polski Program Współpracy przewiduje dofinansowanie przedsięwzięć i inwestycji w podziale na pięć obszarów tematycznych. NIK skontrolowała inwestycje z zakresu środowiska i infrastruktury. Pochłonęły one najwięcej, bo ponad 40 proc. przyznanej Polsce pomocy. Izba zbadała realizację 10 z 23 projektów z tego obszaru.
NIK pozytywnie oceniła instytucje odpowiedzialne za program
Krajową Instytucją Koordynującą odpowiedzialną za zarządzanie i wydatkowanie szwajcarskich środków jest Ministerstwo Rozwoju. W kontrolowanym przez NIK obszarze Środowisko i Infrastruktura resort rozwoju wybrał Centrum Projektów Polska Cyfrowa, jako instytucję pośredniczącą, zajmującą się od strony technicznej obsługą projektów.
Centrum m.in. oceniało projekty, podpisywało umowy i nadzorowało ich realizację. NIK oceniła, że zarówno MR jak i Centrum Projektów Polska Cyfrowa "prawidłowo oraz rzetelnie wdrażały, zarządzały i nadzorowały wykorzystanie środków szwajcarskich".
Większość szwajcarskich funduszy, z kontrolowanego przez NIK obszaru, trafiło do jednostek samorządu terytorialnego. Ich działania także zostały pozytywnie ocenione przez Izbę. "Samorządy podejmowały rzetelne i zgodne z umowami działania w celu prawidłowej realizacji projektów" - podkreślono w raporcie.
NIK zauważa, że duża część z objętych kontrolą funduszy trafiła do bezpośredniego odbiorcy.
PAP, awi