Rozbudowa infrastruktury szerokopasmowego internetu przyspieszy?

Już we wrześniu do firm telekomunikacyjnych mają trafić pierwsze pożyczki na rozwój szybkiego internetu.

2017-07-19, 09:47

Rozbudowa infrastruktury szerokopasmowego internetu przyspieszy?
O preferencyjne finansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy planujący inwestycje w budowę, rozbudowę lub przebudowę sieci telekomunikacyjnej zapewniającej dostęp do szerokopasmowego internetu. Foto: Piratebay.com

Posłuchaj

O pożyczkach na rozwój szybkiego internetu mówili w radiowej Jedynce prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, wiceminister rozwoju Paweł Chorąży i pełniący obowiązki prezesa Alior Banku Michał Chyczewski (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Pieniądze te mają być przeznaczane na inwestycje w budowę lub rozbudowę sieci telekomunikacyjnej zapewniającej dostęp do szerokopasmowego internetu o minimalnej przepustowości 30 Mb/s dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz 100 Mb/s dla szkół.

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał właśnie umowę z pierwszym bankiem na udzielanie preferencyjnych pożyczek ze środków Programu Polska Cyfrowa, mówi prezes BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

- Preferencje polegają na tym, że jest to jednak niskie oprocentowanie 0,25 proc., plus WIBOR. Do tego jest 30-miesięczna karencja w spłacie. Jest to bardzo długi okres, rzadko spotykany, i wydłużony bardzo okres finansowania, 15 lat. Nie jest to powszechny okres finansowania – zaznacza ekspertka.

Dla kogo przeznaczone są pożyczki?

Pożyczki są przeznaczone tylko i wyłącznie dla firm telekomunikacyjnych, które do tej pory często miały kłopoty ze zdobyciem kredytów w bankach, dodaje wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

REKLAMA

- Ponad połowa przedsiębiorców telekomunikacyjnych uzyskiwała do tej pory decyzje odmowne banków. To się wiązało przede wszystkim z trudnościami związanymi z przedmiotem zabezpieczeń. Bowiem głównym zasobem tych przedsiębiorstw są kable, które tkwią w ziemi, więc były trudności, żeby ocenić to zabezpieczenie i uznać przez bank. Drugim elementem jest brak wiarygodności kredytowej, poniekąd związany właśnie z kwestią, o której przed chwilą mówiłem, i brak historii kredytowej, który znowu wynika z braku dostępu – mówi wiceminister.

Pojedyncza pożyczka może wynosić od 20 tys. do 10 mln zł

Teraz ma się to zmienić. Firma telekomunikacyjna będzie mogła liczyć na pożyczkę w wysokości od 20 tysięcy do 10 milionów złotych.

- Ten instrument jest dedykowany tylko i wyłącznie dla tego sektora, co naszym zdaniem przyczyni się do lepszego wypromowania firm telekomunikacyjnych, operatorów sieci światłowodowych jako klientów banków, pomoże zdobyć również zaufanie tych instytucji, a samym bankom i instytucjom finansowym zdobyć know-how chociażby w ocenie szczególnego zasobu, jakim są sieci światłowodowe jako ewentualne zabezpieczenie instrumentu finansowego – tłumaczy Paweł Chorąży.

Strategia "Cyfrowego buntownika"

Pierwszym pośrednikiem finansowym został Alior Bank, jeden z bardziej innowacyjnych banków na polskim rynku. Jak mówi pełniący obowiązki prezesa Alior Banku Michał Chyczewski, rozwój infrastruktury teleinformatycznej, w tym dostęp do szerokopasmowego internetu wpisuje się w ogłoszoną w tym roku przez bank strategię "Cyfrowego buntownika".

REKLAMA

- Jesteśmy skoncentrowani na segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. Ten instrument jest dedykowany segmentowi małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Jest ich ok. 6 tys. w naszym kraju. Po drugie uczestnicząc w działaniach na rzecz poszerzania dostępu do internetu, nie tylko w krótkim okresie zwiększamy przychody prowizyjne w przypadku dystrybucji tych pożyczek, ale pracujemy też na rzecz poszerzenia grupy naszych docelowych klientów – wyjaśnia  rozmówca Jedynki.

Za pośrednictwem banku do firm telekomunikacyjnych trafi 40 milionów złotych, z możliwością zwiększenia puli środków do 100 milionów. Łącznie jednak na rozbudowę infrastruktury teleinformatycznej Bank Gospodarstwa Krajowego ma ponad miliard złotych. Prezes BGK ma nadzieję, że do końca roku w walkę z białymi plamami włączą się kolejne banki komercyjne i spółdzielcze.

Z danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że w roku 2015 wartość rynku dostępu do internetu w Polsce wyniosła ponad 5 miliardów złotych, a liczbę internautów określano na 14 milionów. W tym samym roku blisko 36 na 100 mieszkańców miało dostęp do szerokopasmowego internetu.

Sylwia Zadrożna, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej