Prezes GPW Małgorzata Zaleska: chcę, aby Polacy inwestowali długoterminowo na giełdzie
Gościem audycji Ludzie Gospodarki jest dzisiaj Małgorzata Zaleska polska ekonomistka, profesor zwyczajny Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, była prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, w latach 2009-2015 członek zarządu Narodowego Banku Polskiego, obecnie prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2016-06-26, 15:30
Posłuchaj
Mało mamy na świecie kobiet kierujących ważnymi instytucjami finansowymi, w tym giełdami, ale nasz gość w tym świecie, zdominowanym jednak przez mężczyzn, czuje się bardzo dobrze.
Jestem traktowana po partnersku
Nigdy w swoim życiu zawodowym nie spotkałam się z sytuacją, w której było mi trudniej tylko dlatego, że jestem kobietą. Zawsze byłam traktowana po partnersku, i w pewnym sensie to dla mnie naturalne, że funkcjonuję w tak zwanym świecie męskim - mówi Małgorzata Zaleska.
─ Ale pamiętajmy, że na rynku finansowym mamy jednak sporo bardzo dobrze wykształconych pań, które doskonale sobie tam radzą - dodaje prezes GPW.
Cel: wzmocnienie roli i znaczenia GPW dla gospodarki i inwestorów
Po objęciu stanowiska zapowiadała, że będzie chciała, aby GPW odgrywała jeszcze ważniejszą rolę na rynku kapitałowym, a przez to także w rozwoju gospodarki, i żeby społeczeństwo postrzegało GPW jako bezpieczne miejsce do inwestowania.
REKLAMA
─Te zapowiedzi podtrzymuję - mówi profesor Zaleska. I tłumaczy, że nie chodzi o to, żeby od razu wszystko inwestować na giełdzie, bo podstawową zasadą jest rozpraszanie ryzyka i dobrze mieć lokatę bankową, ale równie dobrze mieć akcje czy obligacje.
─ Jeśli spojrzymy w horyzoncie długoterminowym, to na giełdzie można lepiej zarobić niż w banku - mówi prezes GPW.
─ Być może nie wszyscy mają jeszcze zaufanie do giełdy, bo nasz rynek kapitałowy ma już albo dopiero 25 lat. Nadal musimy się go uczyć. Dlatego tak ważna - moim zdaniem - jest edukacja. Już nawet w przedszkolach można mówić o pieniądzach, tylko w sposób bardzo prosty. Większość Polaków uważa, że finanse są nudne i trudne - moim zdaniem niesłusznie, bo nie da się żyć we współczesnym świecie bez zrozumienia finansów. A im jesteśmy bardziej wyedukowani, tym będziemy bardziej świadomymi i wymagającymi uczestnikami rynku oraz klientami instytucji finansowych – mówi gość Polskiego Radia 24.
Trzeba stawiać na długoterminowe oszczędności
─ Jedną z rzeczy, które powinniśmy sobie uświadomić jest konieczność posiadania długoterminowych oszczędności. Są one ważne z punktu widzenia gospodarki, stabilności finansów, ale przede wszystkim z punktu widzenia naszej przyszłości, edukacji naszych dzieci, emerytur, czy też ze względu na tak zwaną czarną godzinę. I giełda jest takim miejscem, gdzie możemy budować te oszczędności długoterminowe. Marzyłoby mi się, aby akcje notowane na warszawskiej giełdzie były przekazywane z pokolenia na pokolenie, tak jak to jest na innych rozwiniętych rynkach kapitałowych, aby stanowiły pewien rodzaj posagu albo spadku - mówi profesor Zaleska.
REKLAMA
Nasza giełda może odgrywać coraz większą rolę w finansowaniu naszych przedsiębiorstw i całej gospodarki.
─ My mamy często skłonność do narzekania, ale nie ma na co - dodaje Zaleska. Nasza giełda pozytywnie plasuje się na tle innych rynków europejskich pod względem debiutów. W tym roku było ich 6, podczas gdy na wielu rynkach nie było żadnego – mówi prezes GPW.
Teraz chodzi o to, aby przekonywać przedsiębiorstwa, że to właśnie giełda jest źródłem kapitału potrzebnego do ich rozwoju. Tym bardziej, ze dzięki rynkowi kapitałowemu można także rozwijać bardziej ryzykowne projekty. Mamy przykład z ostatnich dni. Alior Bank pozyskał właśnie ponad 2 miliardy złotych poprzez giełdę.
Jak podsumowuje Małgorzata Zaleska, udało się pozyskać blisko 4 tysiące inwestorów z 36 krajów, a to znaczy że GPW wciąż jest atrakcyjna i postrzegana jako bezpieczna.
REKLAMA
Ważny Program Rodzina 500 Plus
Według prezes giełdy, Program Rodzina 500 plus może być doskonałą okazją do budowania długoterminowych oszczędności.
─ Możemy dyskutować, czy to ma być 50 złotych, czy 100, ale uważam, że jakąś część - być może też nie od razu, ale w niedalekiej przyszłości - powinniśmy odkładać - wyjaśnia Zaleska.
Trzeba pomyśleć o instrumentach szytych na miarę i już Ministerstwo Finansów poinformowało, że myśli o obligacjach dedykowanych rodzicom i opiekunom, którzy otrzymują świadczenia na dzieci.
REKLAMA
─ To muszą być bardzo proste instrumenty, bezpieczne i co ważne - ponieważ nikogo nie możemy zmuszać do takiego oszczędzania - to muszą być instrumenty, które można byłoby łatwo upłynnić. W moim przekonaniu część osób byłaby zainteresowana takimi formami oszczędzania - wyjaśnia prezes GPW.
Inwestorzy zagraniczni na GPW
Naszą giełdą nadal są też zainteresowani inwestorzy zagraniczni. W tym tygodniu Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i Haitong Bank podpisały porozumienie o współpracy. Zakłada ono wymianę informacji na temat sytuacji na rynkach kapitałowych w celu wspierania ich rozwoju. Analogiczne porozumienie GPW zawarła również ze Stowarzyszeniem Chińskich Instytucji Finansowych w Hong Kongu.
─ Chiny poszukują w naszej części Europy bezpiecznej przystani, w której zacumują część swoich ogromnych aktywów - tak powody podpisania tych porozumień wyjaśnia Małgorzata Zaleska. Polska gospodarka opiera się na silnych fundamentach, w naszej części Europy jesteśmy najwięksi, mamy najwięcej ludności, a to potencjał, dzięki któremu chińskie firmy i inwestorzy mogą osiągnąć w Polsce większe korzyści niż w którymkolwiek innym kraju Europy – mówi prezes.
─ Zawodowo robię to co mnie interesuje i sprawia ogromną satysfakcję - mówi Zaleska. Zaraz po maturze nie do końca wiadomo, na co człowiek się decyduje, ale ja mam szczęście, że dobrze wybrałam i gdybym miała wybierać jeszcze raz, to byłaby to ekonomia, a ściślej mówiąc finanse. Co ciekawe, pracę magisterską pisałam o obrocie papierami wartościowymi - a tym się teraz zajmuję - mówi bohaterka naszej audycji.
REKLAMA
Zaraz po studiach miała okazję wyjechać do Londynu, aby odbyć tam staż i zobaczyć jak funkcjonują giełdy. Drugim ciekawym wyjazdem było stypendium w Japonii. To była pierwsza taka daleka podróż, inna kultura, ale też możliwość zdobywania nowych doświadczeń, w zakresie polityki gospodarczej - wspomina prezes GPW.
Wykłada w Instytucie Bankowości Szkoły Głównej Handlowej.
─ Od zawsze staram się godzić pracę na uczelni z pracą w tzw. praktyce - mówi prezes Zaleska.
─ W nauce osiągnęłam już wszystkie stopnie i czasem śmieję się, że ja już nic nie muszę, tylko mogę, ale przede wszystkim chcę - opowiada profesor.
REKLAMA
─ Niestety muszę ograniczać liczbę zajęć ze studentami, ale mam dwa ulubione przedmioty: bankowość i zarządzanie bankiem, i je wykładam - opowiada Zaleska.
Jak podkreśla, praca ze studentami sprawia jej ogromną satysfakcję.
─ Próbuję kształtować ich postawę życiową, ciekawość świata. Wiem, że nie nauczę ich wszystkiego, bo rynki się zmieniają i trzeba się ich uczyć przez całe życie, ale uczę ich sposobu myślenia i zadawania pytania - mówi.
─ Ostatnio wykład zaczynam zazwyczaj od pytania, co ciekawego wydarzyło się na rynku w Polsce, w Europie i na świecie, a potem dyskutujemy, dlaczego tak się stało i jakie będą tego konsekwencje - opowiada Małgorzata Zaleska.
REKLAMA
Prof. Małgorzata Zaleska jest autorką ponad 350 pozycji naukowych. Przede wszystkim z zakresu bezpieczeństwa rynków finansowych, organizacji i regulacji nadzoru nad rynkiem bankowym oraz systemu gwarantowania depozytów.
Sylwia Zadrożna
REKLAMA