X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Gospodarka

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 16:00
Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) działa tak, jak nowoczesna bankowość, już ponad 20 lat.
Audio
  • Czym jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva /Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva
Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów AvivaFoto: Polskie Radio

Służy on gwarantowaniu depozytów, które gromadzimy w bankach. – wyjaśnia Paweł Majtkowski, główny analityk Centrum Finansów Aviva. - Jego celem jest zabezpieczenie rynku bankowego przed różnego rodzaju perturbacjami.

Rola BFG dużo większa była w przeszłości, ponieważ wtedy o wiele częściej zdarzały się upadki banków – przekonuje ekspert.

Siła BFG polega na tym, że po prostu jest. – Kiedy idziemy do banku, wiemy, że jeżeli pojawią się jakieś problemy w danej instytucji finansowej, to nasze oszczędności – do kwoty 100 tys. euro na osobę – są gwarantowane. Do tej kwoty zabezpieczeni jesteśmy w jednym banku. Jeżeli chcemy zdeponować np. 1 milion złotych – wówczas najbezpieczniejsze będzie rozlokowanie tej kwoty w dziesięciu różnych instytucjach (maksymalnie po 100 tys. euro w jednym banku) – przekonuje analityk. W przypadku, kiedy np. małżeństwo ma wspólny rachunek w banku – w sumie gwarancja będzie na poziomie 200 tys. euro (po 100 tys. euro na osobę).

Bankowy Fundusz Gwarancyjny zasilany jest przez banki, które wpłacają do niego część swoich zysków.

Ostatnio BFG uaktywnił się w związku z sytuacją w niektórych Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo Kredytowych. Przez to, że Bankowy Fundusz Gwarancyjny w ostatnim czasie musiał wypłacać pieniądze niektórym klientom SKOK-ów, bankowa składka na BFG wzrosła.

Dominik Olędzki

Zobacz więcej na temat: bankowy fundusz gwarancyjny
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Depozyty Polaków są bezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 16:30
Na Cyprze problemem były brudne pieniądze -podkreślają eksperci. Nie były lokowane w krajach, z których pochodziły, tylko trafiały właśnie na Cypr i to one napompowały cypryjski sektor bankowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depozyty w SKOK-u bezpieczne jak w banku

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2013 12:16
SKOKI od piątku będą objęte gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. To dobra wiadomość dla klientów, ale gorsza dla banków.
rozwiń zwiń