Zaskakujący hit turystycznych wyjazdów. Zdeklasował Hiszpanię i Włochy
Gdzie Polacy najchętniej jeżdżą za granicę? Jeśli myślisz, że odpowiedź to słoneczna Hiszpania lub Włochy, to jesteś w błędzie. Najnowsze dane GUS nie pozostawiają złudzeń: od lat niekwestionowanym liderem naszych zagranicznych podróży są... Niemcy. Wyjaśniamy, dlaczego tak jest i które kraje naprawdę królują, gdy chodzi o czysto turystyczne wyjazdy.
2025-07-07, 13:16
Najważniejsze informacje w skrócie:
- GUS pokazał dane o wyjazdach turystycznych Polaków w 2024 roku. Wynika z nich, że najchętniej jeździmy "w Polskę" - tylko 20,8 proc. podróży turystycznych to wyjazd zagranicę
- Po kraju jeździmy na krótko - ponad połowa podróży krajowych to wyjazdy na maksymalnie 4 dni
- Zagraniczne podróże są dłuższe - znacząca większość z nich to wyjazdy powyżej 5 dni. A najchętniej jeździmy do Niemiec
Polak lubi wypoczywać u Niemca?
Główny Urząd Statystyczny rozpoczął badanie wyjazdów turystycznych Polaków - ankieterzy dzwonią do polskich respondentów między 1 a 21 lipca 2025. Równolegle ujawniono dane dotyczące podróży polskich turystów w 2024 roku. Co raczej nie zaskakuje - znacząca większość turystycznych wypadów odbywa się w Polsce.
Łącznie 79,2 proc. wyjazdów z co najmniej jednym noclegiem to podróże krajowe. 45,4 proc. wyjazdów to krajowe podróże do 4 dni, 33,8 proc. to podróże krajowe powyżej 5 dni.
Podróże zagraniczne stanowią mniejszość - tylko 20,8 proc. ankietowanych wyjechało w 2024 poza Polskę. A znaczna część z nich, bo 2,59 mln wyjechała do Niemiec, które tym samym są najpopularniejszym kierunkiem wyjazdów Polaków. Daleko za Niemcami są Włochy, w których było 1,31 mln Polaków i Hiszpania, do której pojechało 1,11 mln Polaków.

Niezwykle popularną, według touroperatorów i biur podróży Grecję (933 tys.) wyprzedziła Wielka Brytania, w której było 952 tys. Polaków. Chorwację (700 tys.) i Turcję (613 tys.) wyprzedziły Czechy, do których udało się 819 tys. Polaków. Wśród krajów, które odwiedziło co najmniej 100 tys. Polaków nie znalazła się "wschodząca gwiazda turystycznych wypadów Polaków", czyli Malta. Więcej obywateli RP odwiedziło np. USA (198 tys.) czy Irlandię (188 tys.). Malta znalazła się wśród "pozostałych", które odwiedziło 1,13 mln Polaków.
REKLAMA
🇩🇪 Niemcy na weekend? 3 miejsca blisko granicy, które warto odwiedzić
Skoro Niemcy są tak popularne, to co warto tam zobaczyć, jeśli nie chcemy jechać daleko? Oto trzy pomysły na krótki wypad tuż za granicą:
Berlin – miasto historii i kultury. Zaledwie 1,5 godziny pociągiem od Szczecina. Idealne na intensywny city break. Oferuje światowej klasy muzea (Wyspa Muzeów), ikoniczne zabytki (Brama Brandenburska, Reichstag) i niezwykłą atmosferę artystycznych dzielnic, jak Kreuzberg.
Tropical Islands – tropiki pod dachem. Położone ok. 60 km od Berlina, największa tropikalna hala w Europie, zbudowana w dawnej hali do produkcji sterowców. To idealna opcja dla rodzin z dziećmi – piaszczyste plaże, baseny, zjeżdżalnie i egzotyczna roślinność dostępne przez cały rok.
REKLAMA
Spreewald – "niemiecka Wenecja". Unikalny rezerwat biosfery ok. 100 km od granicy, poprzecinany setkami kanałów. Główną atrakcją są spływy tradycyjnymi, płaskodennymi łodziami (Kahn) pośród malowniczych krajobrazów i tradycyjnych wiosek.
Włochy przyciągają czysto turystycznie
Choć to Niemcy są najpopularniejszym kierunkiem w ogóle, to Polacy nie jeżdżą tam tylko wypoczywać. Odwiedzają np. rodzinę, czasem jadą służbowo, a często i na wypoczynek. Wśród kierunków czysto turystycznych - dominują Włochy, Hiszpania i Grecja. To właśnie do tych krajów jeździ się przede wszystkim odpocząć.
Do Niemiec pojechało ponad 2 mln Polaków, ale zaledwie 414 tys. pojechało tam czysto turystycznie. Ale z kolei do Czech, które łącznie odwiedziło ponad 819 tys. Polaków, aż 619,2 tys. osób pojechało w celu czysto wypoczynkowym.
Dłuższe podróże na wypoczynek
Jeżeli przyjrzeć się statystykom bliżej, to widać, że krótsze podróże (do 4 dni), służą w mniejszym stopniu wypoczynkowi, a w większym celom służbowym czy rodzinnym. Krótkie wyjazdy krajowe to w 54 proc. odwiedziny u rodziny lub znajomych, w 5,1 proc. podróże służbowe, a w 36,6 proc. podróże wypoczynkowe.
REKLAMA
Przy dłuższych wyjazdach (od 5 dni wzwyż) aż 65,2 proc. krajowych wypraw to podróże na wypoczynek. Udział wypoczynku w dłuższych podróżach krajowych jest wyższy niż w przypadku podróży zagranicznych, których 63,7 proc. to wypoczynek.
Niemniej niemal połowa krótszych wyjazdów zagranicę to podróże w celu wypoczynku. Ale duży jest też udział podróży służbowych, to aż 21,9 proc. to właśnie wyjazdy w celach zawodowych. Również dłuższe podróże zagraniczne wykazują duży udział delegacji - to aż 7 proc. wyjazdów co najmniej 5 dniowych. W przypadku podróży krajowych tylko 5,1 proc. wyjazdów do 4 dni to podróże służbowe, a w przypadku dłuższych wyjazdów jest to zaledwie 2,6 proc. podróży.
👨👩👧👦 Czym jest turystyka "VFR"? Niewidzialny motor polskich wyjazdów zagranicznych
Dane GUS pokazują, że celem wielu wyjazdów są "odwiedziny u rodziny i znajomych". W turystyce to zjawisko ma swoją fachową nazwę – VFR (Visiting Friends and Relatives).
REKLAMA
Definicja: Turystyka VFR to jeden z największych segmentów międzynarodowych podróży na świecie. Jej motorem jest chęć odwiedzenia rodziny i przyjaciół mieszkających za granicą, co jest bezpośrednim efektem migracji i istnienia diaspory.
Jak podróżuje turysta VFR? Tacy podróżni wydają znacznie mniej na noclegi (bo śpią u bliskich), ale często więcej na prezenty, zakupy i wspólne wyjścia do restauracji. Ich celem jest przede wszystkim podtrzymanie więzi rodzinnych i towarzyskich.
Dlaczego Niemcy są liderem? Ogromna popularność Niemiec jako kierunku wyjazdów Polaków wynika właśnie z tego zjawiska. W Niemczech mieszka i pracuje największa polska diaspora w Europie, licząca ponad 2 miliony osób. To właśnie regularne odwiedziny u tej ogromnej grupy znajomych i krewnych windują Niemcy na pierwsze miejsce w statystykach.
Trudności z kwalifikacją części podróży
Warto pamiętać, że wiele podróży może mieć tak naprawdę różne cele. Szczególnie dotyczy to wypraw do rodziny czy znajomych. Choć nie zawsze udaje się np. u teściów odpocząć, to często taki wyjazd jest równocześnie wypoczynkowy i rodzinny. Jednak w statystykach będzie ujęty jako albo jeden albo drugi.
REKLAMA
Ba, nie zawsze nawet podróż służbowa jest podróżą czysto zawodową. Wiele firm organizuje dla swoich pracowników wyjazdy szkoleniowe będące tak naprawdę formą dodatkowego wypoczynku. Choć formalnym ich celem jest szkolenie i integracja zespołu i w statystykach widnieją jako służbowe, to faktyczny cel jest inny.
Wcale liczne (choć nie tak liczne, jak świadczyłaby o tym liczba poradników) są także wyjazdy na tak zwane "workation" czyli połączenie wakacji z pracą. Osoby pracujące zdalnie lub hybrydowo korzystają czasem z takiej możliwości i wyjeżdżają na wakacje nie biorąc urlopu. Za dnia pracują, popołudniami i wieczorami zwiedzają.
Nie wszystko da się więc w statystykach jasno uchwycić. Choć trzeba podkreślić, że nie będą to liczne przypadki.
Czytaj także:
- Kontrole na granicy z Niemcami i Litwą przywrócone. Kto i kiedy musi okazać dokumenty?
- Wypoczynek nad wodą. Oto żelazne zasady, których należy przestrzegać
- Wakacje solo w Polsce: morze czy góry? Sprawdzamy, gdzie singiel wyda więcej
Źródło: GUS/Andrzej Mandel
REKLAMA
REKLAMA