Przetarg

2014-04-25, 21:20

Przetarg
Aneta Wichniak-Olczak, Dyrektor Departamentu Informacji, Edukacji i Analiz Systemowych Urzędu Zamówień Publicznych.Foto: Polskie Radio

Przetarg to jeden ze sposobów wyboru oferty przez podmioty publiczne zamawiające towary bądź usługi. W ustawie Prawo zamówień publicznych określone zostały dwa rodzaje przetargów: ograniczony i nieograniczony.

Posłuchaj

Jak polskie prawo definiuje przetarg, na jakie rodzaje go dzieli i stawia wymogi, mówi Aneta Wichniak-Olczak, Dyrektor Departamentu Informacji, Edukacji i Analiz Systemowych Urzędu Zamówień Publicznych./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

W przetargu nieograniczonym udział może wziąć każdy wykonawca, który jest zainteresowany danym zamówieniem i który uważa, że jest w stanie spełnić warunki określone w danym postępowaniu przetargowym.

W wypadku przetargu ograniczonego całą procedura podzielona jest na 2 części. W pierwszej zamawiający publikuje ogłoszenie umożliwiające składanie wniosków o dopuszczenie do udziału przetargu, a w drugiej dokonywana jest selekcja i do składania ofert zapraszani są wybrani wykonawcy.

Katalog podmiotów, które zgodnie z prawem muszą organizować przetargi na zakup towarów lub usług jest otwarty. Na pewno jednak muszą je przeprowadzać jednostki administracji centralnej, samorządy i jednostki im podległe, jak również podmioty, które reprezentują tzw. sektorówkę i są to na przykład porty lotnicze, spółki kolejowe, z sektora gazowego albo wodociągi.

Próg zobowiązujący większość podmiotów do stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych wynosi 30 tysięcy euro.

Sylwia Zadrożna

Polecane

Wróć do strony głównej