Pilny komunikat MSZ. "Trzeba natychmiast opuścić ten kraj"

2024-04-19, 19:40

Pilny komunikat MSZ. "Trzeba natychmiast opuścić ten kraj"
MSZ odradza podróże do Iranu . Foto: gov.pl

Resort spraw zagranicznych odradza podróże do Iranu w związku z możliwością eskalacji konfliktu z Izraelem. Ministerstwo apeluje również o natychmiastowe opuszczenie tego kraju przez polskich obywateli.

MSZ apeluje do Polaków znajdujących się w Iranie, aby śledzili informacje na stronach internetowych ministerstwa i polskich placówek zagranicznych oraz na profilu Polak za granicą w serwisie X.

Resort podpowiada, aby w związku z dynamiczną sytuacją w Iranie przed wyruszeniem w drogę przygotować i trzymać przy sobie dokumenty swoje i rodziny.

Sytuacja w Iranie. MSZ radzi jak postępować

Należy także przygotować gotówkę, zabezpieczyć prowiant na drogę, naładować telefon i power banki oraz zapisać w telefonie i na kartce najważniejsze kontakty. W przypadku podróży własnym samochodem MSZ apeluje o zatankowanie go do pełna i uzupełnianie, w miarę możliwości, zapasów paliwa na trasie.

Celem ataków - jak wskazuje resort - mogą być przede wszystkim budynki rządowe, obiekty kultu religijnego oraz atrakcje turystyczne.

MSZ przypomina też, że służby irańskie restrykcyjnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa. Przebywanie w niedozwolonych strefach, które mogą znajdować się na całym terytorium kraju oraz fotografowanie infrastruktury uznawanej za kluczową dla bezpieczeństwa państwa, może skutkować zatrzymaniem, a nawet oskarżeniem o szpiegostwo.

Czytaj także:

IAR/bartos

Polecane

Wróć do strony głównej