more_horiz
Gospodarka

LIBOR

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 19:00
̶ LIBOR (ang. London Interbank Offered Rate ) jest to stopa, która oznacza po ile banki w Londynie pożyczają sobie różne waluty tj. funta brytyjskiego, euro, franka szwajcarskiego, japońskiego jena czy amerykańskiego dolara – tłumaczy ekonomista Paweł Majtkowski.
Audio
  • Co to jest LIBOR, kto go i jak oblicza, i jaką pełni rolę w systemie pożyczek bankowych, wyjaśnia ekonomista Paweł Majtkowski./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Paweł Majtkowski
Paweł MajtkowskiFoto: Polskie Radio

LIBOR wyznaczany jest każdego roboczego dnia w Londynie o godzinie 11 lokalnego czasu (godzina 12 w Warszawie).

Kilkanaście banków, które działają na rynku międzybankowym na giełdzie w Londynie zgłaszają stopy, po których nawzajem sobie pożyczają pieniądze w tych walutach.

Na tej podstawie wyliczane są stopy LIBOR, które dotyczą różnych okresów – od 1 dnia do 1 roku – dzięki temu wiemy, jaki jest koszt pieniądza na rynku międzybankowym w Londynie.

Stopa LIBOR służy do wyliczania oprocentowania kredytów hipotecznych w walutach obcych.

̶ Dla Polaków ważna jest stopa 3-miesięczna, bo to na jej podstawie wyliczane jest oprocentowanie większości kredytów we franku szwajcarskim oraz w euro – tłumaczy Majtkowski.

̶ W 2012 roku okazało się, że część banków fałszowała swoje odczyty i w ten sposób wpływała na wysokość samego LIBORU – przypomina ekonomista. Po tym skandalu obliczanie LIBORU zostało zlecone niezależnej instytucji i dzisiaj LIBOR wyliczany jest przez giełdę w Nowym Jorku.

Dominik Olędzki

Zobacz więcej na temat: banki kredyt libor
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem