Każdy uprawniony może już sprawdzić swoje subkonto w ZUS
Składka na ubezpieczenie emerytalne przekazywana jest do ZUS przez płatnika składek w wysokości 19,52 proc. podstawy wymiaru składek, z czego – począwszy od składek należnych za maj 2011 r. – część ewidencjonowana jest na subkoncie.
2015-04-15, 10:29
Posłuchaj
Od 1 maja 2011 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych prowadzi subkonta, po decyzji Sejmu o obniżeniu składki trafiającej do OFE. Decyzję o utworzeniu subkonta podjęto w celu rozdzielenia składek z I. filaru, które wpływają na konto w ZUS – od tych z II. filaru, ponieważ inny jest sposób ich waloryzacji.
ZUS gromadzi składki na koncie i subkoncie
Zgodnie z ustawą reformującą OFE, każdy otwarty fundusz emerytalny umorzył 51,5 proc. swoich aktywów składkowych, czyli jednostek rozrachunkowych, zapisanych na rachunku swoich członków i miał przekazać je na rzecz Skarbu Państwa. Następnie każdy z otwartych funduszy emerytalnych miał obowiązek przesłać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informację o kwotach przekazanych za każdego ze swoich klientów i okresie, jakiego te kwoty dotyczą.
Zakład zaś do 31 marca był zobligowany wszystkie te kwoty zaewidencjonować na kontach swoich klientów.
– Od 1 kwietnia tego roku, każdy z naszych klientów może przyjść na Salę Obsługi Klienta i sprawdzić, ile na jego subkoncie zostało zapisanych środków. Wszyscy użytkownicy Platformy Usług Elektronicznych mogą zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS i tam, uwierzytelniając się swoim loginem i hasłem, pracownik ZUS poda im dokładnie, ile środków zostało zapisanych na subkoncie. Natomiast wszyscy użytkownicy PUE zobaczą to też na swoim profilu, na Platformie Usług Elektronicznych już w czerwcu – wyjaśnia Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.
REKLAMA
Listowna informacja o stanie kont
Od czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie również wysyłkę informacji o zwaloryzowanym stanie konta i subkonta, w której znajdą się zapisy o kwotach przekazanych przez OFE. Co oznaczają informacje, które znajdują się na koncie i subkoncie?
– W oparciu o kwoty, które pojawiają się na naszym koncie i subkoncie, możemy wyliczyć naszą przyszłą emeryturę Wyliczymy sobie naszą prawdopodobną, przyszłą, prognozowaną emeryturę, czyli każda dodatkowa suma, która znajduje się na naszym koncie i subkoncie powiększa tę emeryturę. Istotne więc, żeby to sprawdzać, i też żeby tu zaglądać, by kontrolować instytucję – tłumaczy rzecznik prasowy ZUS.
Ważne!
Składki i odsetki za zwłokę zewidencjonowane na subkoncie na dzień 31 stycznia danego roku podlegają waloryzacji, która jednak nieco różni się od tej, której podlegają składki na koncie ubezpieczonego. W przypadku subkonta środki na nim zgromadzone waloryzowane są corocznie o średnioroczny wskaźnik dynamiki wzrostu PKB. Co istotne, i o czym należy pamiętać, nasze środki zarówno na koncie, jak na subkoncie w ZUS, w wyniku waloryzacji nigdy nie mogą zostać zmniejszone.
Co zrobić w przypadku wątpliwości
Jeżeli uznamy, że coś się nie zgadza na naszym koncie lub subkoncie, wówczas należy zgłosić się np. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
– Można zwrócić się z reklamacją dotyczącą stanu swojego konta, i wówczas ZUS ma obowiązek to rozpatrzyć i sprawdzić, czy wszystko na tym koncie jest w porządku. Oczywiście można też weryfikować informacje w Otwartym Funduszu Emerytalnym. Nawet najlepiej najpierw się tam udać – i zapytać, jaką kwotę miał obowiązek za nas przelać. Ale zawsze można też otrzymać informacje z ZUS, o tym ile powinno tych środków się znaleźć, i czy wszystkie się trafiły w takiej, jak powinny, kwocie – podkreśla Wojciech Andrusiewicz z ZUS.
REKLAMA
Szczegółowe informacje dotyczące stanu subkonta, można znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych www.zus.pl
Dominik Olędzki, mb
Podstawa prawna:
Ustawa z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. z 2013 r., poz. 1717).
Ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).
REKLAMA
Ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 637).
Audycja zrealizowana przy wspólpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA