Kiedy można podwyższyć wysokość emerytury? I jak to zrobić?

2015-11-04, 11:21

Kiedy można podwyższyć wysokość emerytury? I jak to zrobić?
Jeżeli ktoś do tej pory nie wyliczył sobie kapitału powinien to zrobić jak najszybciej. Foto: Glow Images/East News

Emeryturę zawsze mamy prawo przeliczyć, trzeba mieć tylko do tego podstawę. Może to być na przykład odnaleziony przypadkiem dokument, który nie był uwzględniany przy przyznawaniu emerytury po raz pierwszy.  

Posłuchaj

Jeżeli są kłopoty z odnalezieniem danego zakładu pracy, danej firmy, to ZUS posiada listę zlikwidowanych zakładów pracy ‒ tłumaczy gość Jedynki Wiesława Lempska z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

‒ Jeżeli odnajdziemy taki dokument w domu, w archiwum, bądź w innym miejscu gdzie ten dokument mógłby się znajdować, wtedy oczywiście takie przeliczenie jest możliwe ‒ wyjaśnia gość Jedynki Wiesława Lempska z Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ważne!

Każdy emeryt, który odnalazł jakieś dokumenty, albo pracował po przyznaniu emerytury może zgłosić wniosek o przeliczenie, natomiast ZUS przeliczy emeryturę tylko w takim przypadku, w którym powstały okoliczności uzasadniające to przeliczenie. Jeśli więc nie zostaną przedłożone żadne nowe dokumenty, to ZUS nie będzie miał podstaw do przeliczenia emerytury.

Nie ma firmy, nie ma dokumentacji

Zdarza się jednak, że nie mamy dokumentu potwierdzającego zatrudnienie w danym okresie, a firma w której pracowaliśmy ‒ już nie istnieje, wówczas takich dokumentów możemy szukać w archiwach. ‒ Jeżeli są kłopoty z odnalezieniem danego zakładu pracy, danej firmy, to ZUS posiada listę zlikwidowanych zakładów pracy ‒ tłumaczy ekspertka z ZUS.

Takie listy znajdują się na stronie internetowej ZUS, jak również w każdym jego oddziale. 

Ważne!

Na stronie internetowej www.zus.pl znajduje się baza ośmiu tysięcy zlikwidowanych lub przekształconych zakładów z całej Polski. Tam można znaleźć informacje, gdzie znajdują się akta danego zakładu, a także dowiedzieć się, jaki jest ich numer.

Emerytury na starych i nowych zasadach

Przy emeryturach przyznanych według starych zasad można uwzględniać staż pracy i przeliczać podstawę wymiaru. ‒ Jeżeli pracujemy po przyznaniu emerytury i mamy ją przyznaną na starych zasadach, to doliczanie samego stażu pracy odbywa się raz na kwartał. Jeżeli chcemy przeliczyć dla tych starych świadczeń podstawę wymiaru, to wówczas po zakończeniu danego roku kalendarzowego, w następnym roku przynosimy zarobki uzyskane w roku poprzednim i ZUS sprawdza, czy takie przeliczenie jest możliwe ‒ tłumaczy Wiesława Lempska.

Ważne!

Przy tzw. emeryturach wg starych zasad liczy się staż ubezpieczeniowy. Im dłużej pracowaliśmy tym wyższe otrzymujemy świadczenie.

W wypadku emerytur obliczanych według nowych zasad ‒ z wnioskiem o przeliczenie świadczenia można się zgłaszać raz w roku. Nie zostanie doliczony staż, bo nie ma on już znaczenia, przeliczone zostaną jednak składki.

Ważne!

Emerytura może być też wyższa dzięki kapitałowi początkowemu. Jest on obliczany osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 r., a które pracowały przed 1 stycznia 1999 r. Liczy się każdy przepracowany dzień.

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Przeliczenie świadczenia następuje po złożeniu odpowiedniego wniosku w ZUS. ‒ Musimy dostarczyć ten nowy dokument, poprzez który chcemy podwyższyć świadczenie. Dla starych świadczeń musi to być zaświadczenie o kontynuowaniu, wykonywaniu zatrudnienia, bądź jeśli chcemy przeliczyć podstawę wymiaru ‒ musi to być zaświadczenie o osiąganych wynagrodzeniach wystawione na druku ZUS Rp-7. Natomiast jeśli chcemy przeliczyć świadczenie przyznane na nowo, to wówczas wystarczy wystąpić z samym wnioskiem do oddziału ZUS, o doliczenie kwot składek emerytalnych ‒ podkreśla gość Jedynki.

Ważne!

Jeżeli ktoś do tej pory nie wyliczył sobie kapitału powinien to zrobić jak najszybciej. Także osoby, którym odmówiono obliczenia kapitału bo pracowały przed 1999 r. krócej niż 6 miesięcy powinny jeszcze raz zwrócić się do ZUS wnioskiem.

Świadczenie może być tylko wyższe

Co się stanie jeżeli po przeliczeniu okaże się to niekorzystne dla ubezpieczonego, czy dostanie wówczas mniejsze świadczenie?

‒ Istotą każdego przeliczenia jest to, aby świadczenie było wyższe. Jeżeli zdarzyłoby się, że w skutek przeliczenia wysokość emerytury obniżyłaby się, to nie trzeba się martwić. ZUS zawsze będzie wypłacał tę wysokość emerytury, która jest wyższa. Czyli zostaniemy przy dotychczasowej wyższej emeryturze. Nie ma takiego niebezpieczeństwa, że ZUS obniży świadczenie. Tak na pewno się nie stanie ‒ odpowiada Wiesława Lempska z ZUS.

Ważne!

Takie przeliczenie emerytury będzie się także opłacało osobom, które przeszły na emeryturę przed 1 stycznia 2011 roku i bez rozwiązania umowy o pracę kontynuowały zatrudnienie u dotychczasowego pracodawcy.

Warto także zamienić emeryturę wcześniejszą na zwykłą – jeśli spełnia się już warunki. Ale jest to możliwe tylko w przypadku osób, które będąc na wcześniejszej emeryturze, przez co najmniej 30 miesięcy podlegały ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, czyli były zatrudnione. Nieważne przy tym, czy pracowały na ćwierć etatu czy na cały etat – liczy się fakt, że były ubezpieczone.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.zus.pl.

Sylwia Zadrożna, mb

 

Na pytania słuchaczy Jedynki dotyczące przeliczania emerytur odpowiadała podczas dyżuru telefonicznego ekspertka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Alina Kobierska.

Dzwoniący chcieli się dowiedzieć m.in. tego, czy można do emerytury doliczyć lata opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Według prawa, okresy opieki nad dziećmi zalicza się w wieku do lat czterech, w granicach do trzech lat. Dodatkowe trzy lata można zaliczyć, jeśli opiekowało się dzieckiem na które, ze względu na stan zdrowia, przysługiwał zasiłek pielęgnacyjny.

Wątpliwości słuchaczy budził także fakt, że ZUS nie przelicza automatycznie emerytur na korzystniejszych zasadach. Alina Kobierska tłumaczyła, że ZUS jest jedynie realizatorem prawa, a nie jego twórcą, a według ustawy Zakład działa wyłącznie na wniosek.

Po poradę zadzwoniła również nauczycielka, która, będąc nastolatką, pracowała w wakacje w gospodarstwie rolnym swoich rodziców. Jej pytanie brzmiało: czy będzie miało to wpływ na wysokość emerytury. Odpowiedź brzmi: nie, chyba że były opłacane składki na ubezpieczenie społeczne rolników.

Słuchaczka z Małopolski z kolei chciała się dowiedzieć, czy będąc na rencie rodzinnej musi, składach wniosek o przyznanie emerytury. Tak, musi. ZUS robi to automatycznie tylko w przypadku osób, które pobierają rentę z tytułu niezdolności do pracy. Alina Kobierska radziła także, aby w przypadku, gdy wysokość emerytury okaże się niższa niż renty rodzinnej, w ciągu miesiąca wycofać taki wniosek i zostać przy pierwotnym świadczeniu. To spowoduje, że kapitał i składki będą rosły, a spadało będzie przeciętne dalsze trwanie życia. W ten sposób składając ponowny wniosek po 2-3 latach, można sprawić, że emerytura będzie wyższa.

 Opr. Błażej Prośniewski

 

Podstawa prawna:

Ustawa z 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2013 r., poz. 1440 ze zm.).emerytura

 

 Audycja powstała przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

 

 

 

Polecane

Wróć do strony głównej