X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

ZUS doradzi firmom w sprawie ulg i umorzeń oraz zapewni im ciągłość działania

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 11:04
1 grudnia w życie wchodzą przepisy ważne dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników i kontaktujących się w związku z tym z ZUS. Teraz należności z tytułu składek wpłacane do Zakładu będzie można rozłożyć na raty na nowych zasadach.
Audio
  • Należności, które są objęte ulgą nie mogą już być dochodzone w trybie postępowania egzekucyjnego. Co oczywiście niweluje dodatkowe koszty albo utrudnienia prowadzenia działalności – tłumaczy gość Jedynki Marcin Górecki z ZUS. (Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
W tym roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych złożone zostały 34 tys. wniosków o rozłożenie takich należności na raty
W tym roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych złożone zostały 34 tys. wniosków o rozłożenie takich należności na ratyFoto: Shutterstock

Do tej pory mogliśmy rozkładać tylko należności w części finansowanej przez płatnika, natomiast składki finansowane przez ubezpieczonych musiały być przed zawarciem układu ratalnego zapłacone w całości.

– Była to bardzo duża bariera dla większości płatników, ponieważ stanowiło to ok. 50 proc całego zadłużenia. Czyli tak naprawdę, jest to jedna z tych przyczyn, dla których mamy tak mało wniosków o rozłożenie zaległości, bo ten warunek był bardzo trudny do spełnienia – tłumaczy gość Jedynki Marcin Górecki z Departamentu Realizacji Dochodów w ZUS.

W tym roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych złożone zostały 34 tys. wniosków o rozłożenie takich należności na raty. Ale 40 proc. z nich to wnioski pozostawione bez rozpoznania, przede wszystkim z powodu niedostarczenia niektórych dokumentów.

Doradca do spraw ulg i umorzeń

Aby ułatwić przedsiębiorcom korzystanie z nowych ulg w 2016 roku powołany zostanie doradca do spraw ulg i umorzeń.

– Doradca, na podstawie informacji od klienta, wskaże mu najdogodniejsze formy spłaty zobowiązań. Może to być układ ratalny, albo odroczenie terminu płatności. Tam, gdzie mamy prowadzone egzekucje, również może być zastosowana taka ulga w postaci zawieszenia postepowania egzekucyjnego. Na tym etapie doradca wyda stosowne druki przedsiębiorcy, objaśni i wyda aktualne formularze, a także pomoże wypełnić te bardziej skomplikowane – wyjaśnia Marcin Górecki.

Spłata w ratach zapewnia funkcjonowanie firmy

Tych przydatnych informacji jest na prawdę dużo. O czym jeszcze warto pamiętać?

– Należności, które są objęte ulgą nie mogą już być dochodzone w trybie postępowania egzekucyjnego. Co oczywiście niweluje jakieś dodatkowe koszty albo utrudnienia prowadzenia działalności gospodarczej. Gdy należności zostają rozłożone na raty, taki przedsiębiorca może otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu w spłacie składek i może przystąpić do normalnego postępowania przetargowego – dodaje ekspert z ZUS. Korzystanie z ulg i pomoc doradcy może być więc nieoceniona dla zachowania ciągłości działania przedsiębiorstwa.

Ważne!

Spłata należności w układzie ratalnym stanowi dogodną ulgę, ponieważ
od należności objętych układem począwszy od dnia następnego po dniu złożenia wniosku nie nalicza się odsetek za zwłokę. W okresie tym ustala się natomiast opłatę prolongacyjną stanowiącą 50 proc. stawki odsetek za zwłokę, obowiązującej w dniu zawarcia umowy.

Nowa rola ZUS: partner przedsiębiorcy

Zmiany zaproponowane przez ZUS chwali dr Marcin Kawiński z Katedry Ubezpieczenia Społecznego Szkoły Głównej Handlowej.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej pokazuje „ludzkie oblicze” i faktycznie próbuje współpracować z przedsiębiorcami. Uważam, że jest to krok w dobrym kierunku. Żeby niektóre niekorzystne sytuacje po prostu antycypować, wyprzedzać. Tutaj widać też jak na dłoni sytuację przedsiębiorstwa, także sadzę, że ta funkcja jest absolutnie krokiem w dobrym kierunku – podkreśla dr Marcin Kawiński.

Zmiana przepisów zwiększa możliwość odzyskania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nieopłaconych składek, ale stanowi również szansę na oddłużenie wielu przedsiębiorców.

Doradca będzie urzędował we wszystkich oddziałach ZUS już od 2016 roku, a szczegółowe informacje o ulgach i doradcy można otrzymać w oddziałach ZUS podczas trwającego właśnie Tygodnia Przedsiębiorcy.

Kamil Piechowski, mb

Podstawa prawna:

Ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 689).


Audycja powstała przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.


 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak odroczyć termin płatności składek?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2015 10:07
Przedsiębiorcy, którzy mają problemy finansowe, mogą ubiegać się o odroczenie zapłaty składek na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy to jednak wyłącznie składek, których termin płatności jeszcze nie minął.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tydzień Przedsiębiorcy: interaktywny ZUS, ale i szkolenia ułatwiają przedsiębiorcom działalność

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 07:15
Jak założyć działalność gospodarczą i prawidłowo ją prowadzić? Od 23 do 27 listopada we wszystkich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odbywa się Tydzień Przedsiębiorcy, podczas którego będzie można uzyskać wszystkie odpowiedzi.
rozwiń zwiń