ZUS doradzi firmom w sprawie ulg i umorzeń oraz zapewni im ciągłość działania
1 grudnia w życie wchodzą przepisy ważne dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników i kontaktujących się w związku z tym z ZUS. Teraz należności z tytułu składek wpłacane do Zakładu będzie można rozłożyć na raty na nowych zasadach.
2015-11-25, 11:04
Posłuchaj
Do tej pory mogliśmy rozkładać tylko należności w części finansowanej przez płatnika, natomiast składki finansowane przez ubezpieczonych musiały być przed zawarciem układu ratalnego zapłacone w całości.
– Była to bardzo duża bariera dla większości płatników, ponieważ stanowiło to ok. 50 proc całego zadłużenia. Czyli tak naprawdę, jest to jedna z tych przyczyn, dla których mamy tak mało wniosków o rozłożenie zaległości, bo ten warunek był bardzo trudny do spełnienia – tłumaczy gość Jedynki Marcin Górecki z Departamentu Realizacji Dochodów w ZUS.
W tym roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych złożone zostały 34 tys. wniosków o rozłożenie takich należności na raty. Ale 40 proc. z nich to wnioski pozostawione bez rozpoznania, przede wszystkim z powodu niedostarczenia niektórych dokumentów.
Doradca do spraw ulg i umorzeń
Aby ułatwić przedsiębiorcom korzystanie z nowych ulg w 2016 roku powołany zostanie doradca do spraw ulg i umorzeń.
REKLAMA
– Doradca, na podstawie informacji od klienta, wskaże mu najdogodniejsze formy spłaty zobowiązań. Może to być układ ratalny, albo odroczenie terminu płatności. Tam, gdzie mamy prowadzone egzekucje, również może być zastosowana taka ulga w postaci zawieszenia postepowania egzekucyjnego. Na tym etapie doradca wyda stosowne druki przedsiębiorcy, objaśni i wyda aktualne formularze, a także pomoże wypełnić te bardziej skomplikowane – wyjaśnia Marcin Górecki.
Spłata w ratach zapewnia funkcjonowanie firmy
Tych przydatnych informacji jest na prawdę dużo. O czym jeszcze warto pamiętać?
– Należności, które są objęte ulgą nie mogą już być dochodzone w trybie postępowania egzekucyjnego. Co oczywiście niweluje jakieś dodatkowe koszty albo utrudnienia prowadzenia działalności gospodarczej. Gdy należności zostają rozłożone na raty, taki przedsiębiorca może otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu w spłacie składek i może przystąpić do normalnego postępowania przetargowego – dodaje ekspert z ZUS. Korzystanie z ulg i pomoc doradcy może być więc nieoceniona dla zachowania ciągłości działania przedsiębiorstwa.
Ważne!
Spłata należności w układzie ratalnym stanowi dogodną ulgę, ponieważ
od należności objętych układem począwszy od dnia następnego po dniu złożenia wniosku nie nalicza się odsetek za zwłokę. W okresie tym ustala się natomiast opłatę prolongacyjną stanowiącą 50 proc. stawki odsetek za zwłokę, obowiązującej w dniu zawarcia umowy.
REKLAMA
Nowa rola ZUS: partner przedsiębiorcy
Zmiany zaproponowane przez ZUS chwali dr Marcin Kawiński z Katedry Ubezpieczenia Społecznego Szkoły Głównej Handlowej.
– Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej pokazuje „ludzkie oblicze” i faktycznie próbuje współpracować z przedsiębiorcami. Uważam, że jest to krok w dobrym kierunku. Żeby niektóre niekorzystne sytuacje po prostu antycypować, wyprzedzać. Tutaj widać też jak na dłoni sytuację przedsiębiorstwa, także sadzę, że ta funkcja jest absolutnie krokiem w dobrym kierunku – podkreśla dr Marcin Kawiński.
Zmiana przepisów zwiększa możliwość odzyskania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nieopłaconych składek, ale stanowi również szansę na oddłużenie wielu przedsiębiorców.
Doradca będzie urzędował we wszystkich oddziałach ZUS już od 2016 roku, a szczegółowe informacje o ulgach i doradcy można otrzymać w oddziałach ZUS podczas trwającego właśnie Tygodnia Przedsiębiorcy.
REKLAMA
Kamil Piechowski, mb
Podstawa prawna:
Ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 689).
Audycja powstała przy współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA