Centralny Dom Technologii w dawnym CDT. Pomysł na wsparcie rozwoju innowacji w Polsce

Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju powołuje do życia Centralny Dom Technologii (CDT). Został on stworzony by promować innowacyjny model nauczania, będący połączeniem wiedzy, kreatywności i praktycznego działania. Takie interdyscyplinarne kształcenie ma być uzupełnieniem wiedzy nabywanej w tradycyjnych szkołach.

2019-06-21, 16:50

Centralny Dom Technologii w dawnym CDT. Pomysł na wsparcie rozwoju innowacji w Polsce
Centralny Dom Technologii ma być wielopokoleniowym centrum edukacyjnym, dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Powstanie Centralny Dom Technologii. Inicjator przedsięwzięcia Polski Fundusz Rozwoju, chce pokazywać polskie innowacje i uczyć - nie tylko dzieci, ale też przedsiębiorców. Inspiracją dla autorów było Centrum Nauki Kopernik, ale część wystawowa ma być tylko jednym elementem tego projektu - mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsi
+
Dodaj do playlisty

Celem CDT jest tworzenie wzorców dla nowoczesnej edukacji w Polsce poprzez promowanie metodyki STEAM: Science, Technology, Engineering, the Arts i Mathematics (nauki ścisłe, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka).

CDT w dawnym CDT

Jak powiedziała w radiowej Jedynce Agata Nałęcz – prezes Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju, Centralny Dom Technologii, który powoła w drugiej połowie lipca Fundacja będzie miał siedzibę w budynku dawnego Centralnego Domu Towarowego przy ul. Kruczej w Warszawie, niedawno przebudowanym na biurowiec.

Polski Fundusz Rozwoju chce pokazywać polskie innowacje i uczyć nie tylko dzieci, ale też przedsiębiorców. Skrót nawiązuje do historycznej nazwy powstałego po wojnie budynku CDT-u (Centralny Dom Towarowy).

– To będzie wielopokoleniowe centrum edukacyjne, dla dzieci, dla młodzieży dla dorosłych także dla osób starszych, których nazywamy cyfrowymi debiutantami. To będą zajęcia także dla całych rodzin oraz dla edukatorów – poinformowała Agata Nałęcz. Jak dodała, zajęcia będą prowadzone w metodologii STEAM, która nie jest jeszcze znana na polskim rynku.

REKLAMA

Połączyć różne obszary

Cały zamysł polega na tym, aby łączyć takie obszary jak nauki ścisłe, technologia, inżynieria, sztuka i matematyka. Celem głównym – mówiła – jest interdyscyplinarność i nauczanie wszystkich grup w taki sposób, aby główny nacisk położony był na aspekt praktyczny tego co będzie nauczane w CDT.

Jak mówiła w radiowej Jedynce prezes Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju, w polskich szkołach dzieci głównie „są rozliczane z materiału, którego mają się nauczyć”.

– My chcemy aby dzieci przede wszystkim doświadczały i same poszukiwały rozwiązania problemu, żeby uczyły się współdziałania w grupie, żeby uczyły się, że to co przyswajają ma zastosowanie w praktycznym życiu  – dodała rozmówczyni.

Pierwszy taki projekt w Polsce

Poinformowała, że w drugiej połowie lipca tego roku rozpoczynają się tzw. „drzwi otwarte” CDT-u a zajęcia bezpłatne będą oferowane do końca wakacji dla dzieci młodzieży, dorosłych i całych rodzin. Pod koniec sierpnia natomiast zostanie ogłoszony docelowy grafik wszystkich głównych zajęć oraz bloków zajęciowych oferowanych w pierwszym semestrze. Wtedy też będzie można już zapisać się na zajęcia docelowe.

REKLAMA

Jak mówiła Agata Nałęcz, jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Na miejscu będzie pracowało kilkunastu wykwalifikowanych edukatorów a zajęcia będą prowadzone w języku polskim, a także w języku angielskim jeśli będzie taka potrzeba.

Poinformowała, że cała idea CDT-u nie jest nakierowana na zysk i ma to być przedsięwzięcie samofinansujące się, a 50 proc. zajęć będzie się odbywać w formule bezpłatnej. W tym celu Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju ufunduje stypendia.

– Zachęcamy dzieci, młodzież i wszystkich, którzy chcą brać udział w formule bezpłatnej do zapisywania się na zajęcia, kiedy będzie już dostępny grafik – mówiła.  Zachęcała również szkoły z całej Polski i edukatorów do odwiedzenia Centralnego Domu Technologii.

Ekosystem innowacji wymaga domknięcia

W CDT będą również – powiedziała  organizowane cykliczne wystawy tematyczne, bowiem miejsce to będzie spełniało funkcje edukacyjne, działać tam ma show room, gdzie będą prezentowane nowe technologie, zwłaszcza polskie, oraz będzie się w nim mieściło również centrum biznesowo-konferencyjne, do którego zaproszone zostaną osoby znane w świecie nowych technologii, mówcy inspiracyjni, itp.

REKLAMA

Jak mówiła w radiowej Jedynce Agata Nałęcz, w Polskim Funduszu Rozwoju zidentyfikowano problem, że „ekosystem innowacji wymaga domknięcia, brakuje dobrych pomysłów, które mogłyby zostać wdrożone w życie”, dlatego, zaznaczyła rozmówczyni, PFR prowadzi różne programy nakierowane na wzrost tego typu pomysłów a potem opartego na nich biznesu.

Otoczyć opieką i wesprzeć ludzi z pomysłami

Jednym z takich programów jest np. „Szkoła pionierów”. Kierowany jest on do osób, które mają pomysł na produkt, rozwiązanie czy biznes. Takie osoby są otaczane opieką specjalistów, którzy doradzają im w jaki sposób mogą taki projekt w cielić w życie.

Kolejnym programem jest „Sieć mentorów”, który jest adresowany do start-upów. Jak mówiła Agata Nałęcz, często mają one niezłe pomysły, ale brakuje im umiejętności w określonych dziedzinach. Polski Fundusz Rozwoju stara się łączyć start-upy z mentorami, którzy pomogą rozwijać takie umiejętności jak marketing, rozwój produktu czy zarządzanie zespołem.

Wyzwania przyszłości

Monika Płochocka, prezes spółki Centralny Dom Technologii, powiedziała w Polskim Radiu 24, że inicjatywa ta odpowiada na wyzwania przyszłości i będzie skupiała się na edukacji technologicznej polskiego społeczeństwa, ale w sposób przystępny dla przeciętnego odwiedzającego. Jak dodała, obecnie wyzwaniem dla rodziców oraz dzieci jest „kształcenie takich kompetencji, które są potrzebne do zawodów przyszłości, zawodów które nie jesteśmy w stanie zdefiniować”.

REKLAMA

Jak mówiła, różnego rodzaju badania definiują, w jaki sposób będzie się rozwijała gospodarka, natomiast szczególnie cenne jest kształcenie uniwersalnych wartości dla dzieci i udostępnianie rodzicom wiedzy, jakie kompetencje np. pracy zespołowej, strategicznego myślenia, myślenia projektowego będą potrzebne.

Zdaniem Moniki Płochockiej chodzi o to, aby zachęcać dzieci do odkrywania i do drążenia różnych tematów i połączenia tego z rozwojem pasji i „naturalnej chęci odkrywania świata”.

Zaznaczyła, że organizatorom przedsięwzięcia bardzo zależy także na tym, by promować polskie technologie i rodzimych przedsiębiorców oraz start-upy.

– W Centralnym Domu Technologii każdy znajdzie coś dla siebie i zapewniam, że agenda będzie tak intensywna, iż osoby odwiedzające nas regularnie za każdym razem odkryją CDT na nowo – zapewniała prezes spółki Centralny Dom Technologii.

REKLAMA

Adam Kaliński, Sylwia Zadrożna, Błażej Prośniewski, Marcin Jagiełowicz, NRG

.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej