Czy polska armia pomoże zmodernizować polski przemysł?
̶ Kraje na całym świecie, w tym Wielka Brytania, Francja czy Stany Zjednoczone, wykorzystują zakupy uzbrojenia do budowania własnych potencjałów przemysłowych – mówi Jędrzej Graf, redaktor naczelny difens 24.
2016-03-03, 21:13
Posłuchaj
̶ Jeżeli Polska, a tak deklaruje nowy rząd, chce zbudować nowoczesny przemysł i zmodernizować istniejący, to musi wykorzystać modernizację armii do maksymalnego transferu technologii i do budowy nowoczesnych zakładów przemysłowych – mówi ekspert.
Wszyscy chcielibyśmy – żeby przemysł zbrojeniowy był źródłem innowacji – wyjaśnia Wojciech Łuczak, wydawca magazynu Raport – Wojsko Technika Obronność.
Programy zbrojeniowe trzeba wykorzystywać do budowy innowacyjnych technologii
Podkreśla wiele lat zaniedbań i zaniechań, powodujących zapóźnienie technologiczne.
̶ Dwa programy, dotyczące śmigłowców i obrony powietrznej, powinny być wykorzystane do potężnego impulsu technologicznego – mówi ekspert.
REKLAMA
̶ Problemem jest też to, że od wielu lat w Polsce nie mamy systemu, który analizowałby rynek uzbrojenia – a taki system byłby pomocny dla naszego eksportu– dodaje Łuczak.
Znikomy eksport polskiego przemysłu zbrojeniowego
Przypomina, że eksport polskich firm zbrojeniowych wynosi 395 mln euro, z czego połowa to jest reeksport firm lotniczych do spółek matek.
Podkreśla, że coraz lepiej prezentuje się prywatny przemysł zbrojeniowy i na tym tle wyniki eksportu państwowych spółek zbrojeniowych wyglądają fatalnie.
̶ Trzeba coś z tym zrobić, mówi Łuczak.
REKLAMA
A w tzw. Planie Morawieckiego, przemysł zbrojeniowy znalazł się wśród przykładowych gałęzi przemysłu, w których istnieje szansa na uzyskanie wiodącej pozycji na rynku globalnym
Dominik Olędzki, jk
REKLAMA