Samorządy mają coraz więcej długów. Co dalej?

W ciągu ostatnich trzech lat zadłużenie polskich samorządów wzrosło o prawie 4,3 mld zł, i wynosi obecnie ponad 72 mld zł.

2016-03-12, 20:02

Samorządy mają coraz więcej długów. Co dalej?
. Foto: Pixabay

Posłuchaj

O sytuacji finansowej samorządów w radiowej Jedynce mówi prezes Związku Powiatów Polskich Ludwik Węgrzyn (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jaka jest dziś sytuacja finansowa jednostek samorządu terytorialnego (JST)?

- Kondycja finansowa jest dobra, bo na prawie 3 tysiące jednostek samorządu, nie wiele z nich jest bliskie upadłości. Na kondycję samorządów należy patrzeć nie od strony dochodów, ale od strony wydatków. Na ile dochody jakie osiągają jednostki samorządu terytorialnego umożliwiają realizację ich zadań - wyjaśnia prezes Związku Powiatów Polskich Ludwik Węgrzyn.

Kredyty na rozwój
 
 Dlaczego polskie samorządy są tak  zadłużone? - wyjaśnia Ludwik Węgrzyn.

- To ustawodawca w ustawie o finansach publicznych zdefiniował z czego można finansować rozwój. Rozwój można zatem finansować albo w oparciu o kredyt, albo nadwyżkę budżetową. Gdyby popatrzeć przez pryzmat zrealizowanych zadań to 70 proc. zadań publicznych realizowanych jest przez samorządy - podkreśla gość.
 
Zdaniem wielu samorządowców na zwiększenie zadłużenia wpływa przekazywanie do JST dodatkowych zadań, bez jednoczesnego zapewnienia środków finansowych dla ich realizacji.

Elżbieta Mamos, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej