Europejski Fundusz Społeczny
Europejski Fundusz Społeczny to jeden z pięciu głównych funduszy działających w Unii Europejskiej. Jego celem jest wsparcie zwykłych ludzi na rynku pracy - w znalezieniu pracy, podniesieniu kwalifikacji czy edukacji dzieci i młodzieży.
2016-07-06, 14:25
Posłuchaj
Czym jest i jakie ma zadania Europejski Fundusz Społeczny, wyjaśnia portalowi gospodarka.polskieradio.pl Przemysław Lewandowski, koordynator Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich (Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
Jest to najstarszy fundusz Unii Europejskiej. Powstał w 1957 roku.
- Wszystko, co robi Europejski Fundusz Społeczny, skupia się wokół ludzi i rynku pracy - wyjaśnia Przemysław Lewandowski, koordynator Centralnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich - Jak to działa? Unia Europejska ustala ogólne cele i budżet EFS. Później państwa członkowskie, mając wytyczne z Unii, opracowują program wydania tych pieniędzy w swoich krajach czy poszczególnych regionach. W następnej kolejności organizowane są konkursy dla instytucji i osób zainteresowanych skorzystaniem z tych pieniędzy.
W przypadku Polski środki z EFS są obecne w Programie Wiedza Edukacja Rozwój i w programach regionalnych.
- O te środki mogą występować w pierwszej kolejności instytucje takie, jak organizacje pozarządowe, firmy czy administracja publiczna - mówi Przemysław Lewandowski - Te instytucje stają się beneficjentami i mogą realizować projekty skierowane do zwykłego Kowalskiego. Czyli, jeżeli jestem osobą, która chciałaby podnieść swoje kwalifikacje, wziąć udział w jakimś szkoleniu, to powinienem znaleźć instytucję, która taki projekt realizuje, która wcześniej dostała dofinansowanie z programu, zgłosić się do tego projektu i dzięki temu skorzystać z konkretnego szkolenia. To ważne, żeby wiedzieć, że jest ten podział: że jest program, projekty realizowane przez beneficjentów i ja, jako uczestnik projektu.
W latach 2014-2020 budżet całego Europejskiego Funduszu Społecznego w Europie to 80 mld euro. Polska z tej puli otrzymała ponad 13 mld euro. Z tej sumy ponad 4 mld euro jest przeznaczonych na Program Wiedza Edukacja Rozwój, reszta na programy regionalne.
REKLAMA
Karolina Mózgowiec
REKLAMA