Centrum badawczo-rozwojowe
Centrum badawczo-rozwojowe to jednostka, której zadaniem jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych.
2016-11-16, 10:43
Posłuchaj
Czym jest centrum badawczo-rozwojowe, wyjaśniała portalowi gospodarka.polskieradio.pl Beata Cichocka-Tylman, ekspertka ds. funduszy unijnych (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
CBR fizycznie oznacza budynek wraz z wyposażeniem, oczywiście wraz z ludźmi, którzy w tym budynku realizują określone prace badawczo-rozwojowe. CBR-y, które są realizowane na potrzeby datacji unijnych, nie muszą mieć żadnych certyfikatów i pozyskanych statusów.
Co ważne, forma takiej jednostki nie ma znaczenia, może być to departament w ramach firmy, może być to wydzielona firma, może być to też wydzielony dział. Najważniejsze jest to, co tak naprawdę się dzieje w centrum badawczo-rozwojowym, jakie prace są tam prowadzone.
Lokomotywy innowacyjności
Centra badawczo-rozwojowe ciągną naszą gospodarkę, jak lokomotywy innowacyjności, bo to one tworzą najbardziej innowacyjne i przełomowe produkty i usługi.
CBR-y mogą pozyskać datacje na poziomie krajowym i wtedy otrzymują je z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój albo z Regionalnych Programów Operacyjnych, większość województw ma takie Programy. Centra najczęściej powstają przy tych branżach, które ubiegają się o dotacje na prace badawczo-rozwojowe, czyli np. w sektorze biotechnologicznym czy IT.
REKLAMA
Justyna Golonko
REKLAMA