Refundacja wydatków
Refundacja wydatków to metoda wypłaty dotacji unijnej, oparta o zwrot poniesionych wcześniej przez beneficjenta wydatków.
2016-09-08, 16:15
Posłuchaj
Co to jest refundacja wydatków środków unijnych, jak ją uzyskać i rozliczyć, wyjaśnia Beata Cichocka-Tylman, dyrektor w PwC (Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
Aby otrzymać refundację, należy przeprowadzić cały proces rozliczenia wydatków.
Są dwie metody otrzymywania dotacji. Zaliczkowa, gdzie dostajemy środki z góry i refundacyjna, gdzie najpierw ponosimy koszty.
Następnie przedstawiany jest wniosek o płatność z całą dokumentacją, która jest do niego niezbędna. Dopiero po akceptacji możliwe jest uzyskanie refundacji.
Z tego tytułu też beneficjent zawsze musi zapewnić finansowanie projektu, czyli nie tylko wkład własny, do którego się zobowiązał np. 30 proc., ale całe finansowanie na realizację w trakcie też refundacji wydatków.
Co ważne, refundacja następuje w czasie przebiegu projektu okresowo.
Najważniejszy moment, przy ubieganiu się o refundację wydatków, to rozliczenie końcowe. Wówczas weryfikowane są wszystkie zobowiązania wynikające z umowy.
Zazwyczaj przywiązuje się refundację bezpośrednio do wydatku. Trzeba jednak pamiętać, że jest ona uwarunkowana także innymi elementami w zależności od tego, do czego zobowiązał się beneficjent w swojej dokumentacji.
Wszystkie wydatki w zakresie dotacji, ponieważ są to pieniądze publiczne, muszą być ponoszone zgodnie z zasadą konkurencyjnego wyboru ofert, co oznacza, że podczas realizacji projektu i podejmowanych wyborów nie może wystąpić konflikt interesów, nie może być żadnych powiązań kapitałowych czy innych, które mogą rodzić wątpliwości.
REKLAMA
Elżbieta Szczerbak
REKLAMA