Grant ERC

Granty ERC mają już prawie dziesięcioletnią historię.

2016-09-14, 16:27

Grant ERC
Dr Wiesław Studencki, koordynator ERC w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE. . Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

Czym są granty ERC, jakie znaczenie mają dla rozwoju nauki i badań w Unii Europejskiej, wyjaśnia dr Wiesław Studencki, koordynator ERC w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE. /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

W 2007 roku Komisja Europejska postanowiła, że sporą część programu ramowego, który finansuje badania w krajach Unii Europejskiej, poświęci na najlepszej jakości granty dla naukowców, którzy tworzyć będą czołówkę badaczy naukowych w Europie. Na ten cel wygospodarowano 7,5 mld euro, które zostało przekazane do dyspozycji samym naukowcom.

Grantami zarządza Rada Naukowa Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych - European Research Council - stąd skrót ERC, którym się posługujemy.

̶ To rada decyduje o tym, jakiego rodzaju granty są przyznawane, jacy eksperci do oceny wniosków są wybierani - wyjaśnia dr Wiesław Studencki, koordynator ERC w Krajowym Punkcie Kontaktowym Programów Badawczych UE.

̶  W programie Horyzont 2020, na budżet ERC przeznaczano ponad 12 mld euro. Te granty od samego początku cieszą się świetną renomą. Popyt na nie jest ogromny, konkursy są bardzo trudne, te granty po prostu są dla najlepszych, mówi dr Wiesław Studencki.

Są trzy typy grantów - pierwszy jest dla młodych naukowców, którzy już mają doktorat co najmniej dwa lata, ale nie dłużej niż 7 lat. Młody naukowiec może dostać do 1,5 mln euro na okres 5 lat.

Drugi typ grantu jest dla naukowców bardziej zaawansowanych w rozwoju naukowym, od 7 do 12 lat po doktoracie, przeznaczane są na dalszy rozwój kariery naukowej i wynoszą ok. 2 mln euro na 5 lat.

REKLAMA

Trzeci typ grantów jest dla naukowców z dużym stażem, dobrze znanych w swoim środowisku, z dorobkiem międzynarodowym. Mogą oni dostać do 2,5 a nawet 3 mln euro.

̶  Są to ogromne pieniądze, te granty bardzo się liczą w środowisku, uczelnie i instytuty badawcze bardzo starają się o nie - mówi dr Wiesław Studencki.
Niestety Polska przegrywa z innymi krajami wyścig o granty ERC. - Bierze się to stąd, że bardzo niewiele dobrych wniosków spływa z Polski. Jeśli przyjmiemy, że na konkurs spływa z Polski ok. 30 do 50 wniosków, to w tym samym konkursie Hiszpanie przysyłają dziesięć,  a nawet piętnaście razy więcej - mówi ekspert.

18 października upływa termin zgłaszania wniosków o granty dla młodych naukowców.

Karolina Mózgowiec

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej