Wskaźniki realizacji projektu
Wskaźniki realizacji projektu – to wskaźniki produktu, rezultatu i oddziaływania. Te wskaźniki służą konkretnemu opisowi celu, jaki ma być realizowany w skutek urzeczywistnienia tego projektu.
2016-11-03, 11:56
Posłuchaj
Czym są wskaźniki realizacji projektu, wyjaśniał portalowi gospodarka.polskieradio.pl Wojciech Stelmaszak, ekspert ds. dotacji unijnych (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Dodaj do playlisty
Są to terminy związane z realizacją projektów dofinansowanych ze środków unijnych. Co ważne, już na etapie przygotowania takiego projektu, czyli coś co nazywamy „opracowaniem wniosku aplikacyjnego dofinasowania”, podmiot, który chce dostać takie dofinansowanie (prywatny czy też publiczny), musi takie wskaźniki określić. Trzeba je określić po to, żeby ten cel dobrze zweryfikować, móc go mierzalnie określić, zobaczyć na każdym z etapów realizacji projektu.
Wskaźnik produktu
Wskaźnik produktu odnosi się do wszystkich tych produktów, które powstały w czasie realizowania projektu oraz w rezultacie wydatkowania przyznanych środków. Wskaźnikiem produktu może być np. liczba zakupionych maszyn dla przedsiębiorcy prywatnego, czy np. liczba zrewitalizowanych obiektów dla podmiotów publicznych.
Wskaźniki rezultatu
Z kolei wskaźniki rezultatu dotyczą efektów działań, które nastąpiły po zakończeniu i w wyniku realizowania projektu. Te wskaźniki dotyczą wszystkich zmian, jakie zaszły w takiej szerszej perspektywie, także społeczno-ekonomicznej. To jest wszystko to, co dzieje się na skutek realizacji projektu, może być to np. liczba nowo utworzonych miejsc pracy, liczba nowych, innowacyjnych produktów czy usług w firmie, która realizuje je po zakończeniu realizacji projektu unijnego.
Wskaźnik oddziaływania
Trzeci typ wskaźników, to tzw. wskaźnik oddziaływania, który ocenia efekty projektu w dłuższej perspektywie, czyli nie bezpośrednio po zakończeniu przedsięwzięcia. Najczęściej przedstawia się je rok po zakończeniu realizacji projektu. Chodzi tu o pokazanie trwałych zmian, jakie spowodowała inwestycja w otoczeniu społeczno-ekonomicznym. Takim wskaźnikiem oddziaływania może być np. wzrost natężenie ruchu samochodowego na drodze, która powstała dzięki środkom unijnym czy rosnąca liczba mieszkańców na terenach zrewitalizowanych.
REKLAMA
Ważne, że beneficjent, czyli podmiot, który dostał dofinansowanie o charakterze publicznym będzie musiał te wskaźniki osiągnąć. W zależności od programu i od instytucji, która podpisała z beneficjentem umowę na dofinansowanie projektu, różne mogą być skutki nieosiągnięcia tych wskaźników. Może być to np. wydłużenie realizacji projektu, wydłużenie okresu trwałości projektu, ale w niektórych przypadkach mogą być to też korekty finansowe, a więc zwrot np. części przyznanego dofinansowani, jeżeli podmiot, który zadeklarował osiągniecie konkretnych, wymiernych celów, jakimi są wskaźniki - ich po prostu nie osiągnie.
Justyna Golonko
REKLAMA