Sytuacja na rynkach rolnych: duża zmienność, ale…

Na rynkach rolnych zawsze sporo się dzieje, niezależnie od pory roku. Rzadko bywa tak, żeby wszyscy rolnicy byli zadowoleni z popytu i cen, bo bez przesady, można stwierdzić, że te rynki są zazwyczaj rozchwiane i nieprzewidywalne.

2017-01-23, 14:02

Sytuacja na rynkach rolnych: duża zmienność, ale…
Słaby złoty i niskie zbiory w UE powodują, że możemy dużo zboża eksportować. Foto: Theophilos via Foter.com / CC BY-NC-ND

Jednak styczeń 2017 rozpoczął się nieźle i dla producentów mleka, i dla producentów zbóż

- W 2016 i na początku tego roku ceny były w miarę stabilne, nie były tak zmienne jak to bywało w poprzednich latach. Natomiast na rynku mleka ruch po stronie cen był bardzo duży. Ostatnie dane GUS za grudzień pokazały, że cena skupu mleka średnio w kraju wyniosła 1,36 zł za litr, czyli o 20 proc. więcej niż w grudniu 2015 roku. - mówi Marta Skrzypczyk, analityk rynków rolnych banku BGŻ PNB Paribas.

Duża produkcja mleka

Co ważne, producenci mleka w Polsce nie zmniejszyli produkcji - dodaje Marta Skrzypczyk.

- Ostatnie dane pokazywały, że produkcja jest wyższa niż rok wcześniej – wyjaśnia. 

REKLAMA

Produkty mleczarskie, podobnie jak większość towarów rolno-spożywczych, sprzedajemy głównie w Unii Europejskiej.

- To jest od 70 do 80 proc. Sprzedajemy również do Chiny, głównie  mleko w proszku, oraz do Afryki północnej, Algierii, Egiptu, Maroko – wylicza gość.

Polska rośnie w siłę

Nieźle mają się też polscy producenci zbóż  - podkreśla ekspertka BGŻ PNB Paribas.

- Dużo mniej zboża jest w samej Unii Europejskiej, bardzo spadły zbiory pszenicy. Produkcja we Francji obniżyła się o wielkość polskiej produkcji, czyli o ponad 12 mln ton. W Polsce produkcja pszenicy wynosi koło 10 mln ton. Na świecie zbiory pszenicy były rekordowe, a ceny spadają. Słaby złoty i niskie zbiory w UE powodują, że możemy dużo zboża eksportować, bo jesteśmy konkurencyjni – dodaje.

REKLAMA

Już teraz pszenica konsumpcyjna jest droższa niż była rok temu i można oczekiwać dalszych wzrostów cen. Nawet zboża na paszę, których jest więcej i kukurydza nie tanieją, bo popyt na nie  utrzymuje się na wysokim poziomie.

Aleksandra Tycner, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej