Wspólna Polityka Rolna: bezpieczeństwo żywnościowe i rentowność gospodarstw. Deklaracja ministrów
- Zapewnienie odpowiedniego poziomu wsparcia, a tym samym dochodów rolniczych, pozostaje kluczowym elementem - stwierdza wspólna deklaracja ministrów rolnictwa: Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski i Rumunii, podpisana w Warszawie.
2020-02-25, 16:33
Posłuchaj
Zasadniczą rolą Wspólnej Polityki Rolnej jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, rentowność ekonomicznych gospodarstw rolnych i żywotność obszarów wiejskich z uwzględnieniem zmieniających się oczekiwań społeczeństwa europejskiego.
Powiązany Artykuł
Prezydent: wspólna polityka rolna przyczyniła się do sukcesu Unii Europejskiej
- Zapewnienie odpowiedniego poziomu wsparcia, a tym samym dochodów rolniczych , pozostaje kluczowym elementem osiągania tych celów - stwierdza się we wspólnej deklaracji ministrów rolnictwa: Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski i Rumunii, podpisanej w Warszawie.
REKLAMA
- Dokładnie 9 krajów unijnych, bo jeszcze Słowacja, której przedstawiciel nie uczestniczył w spotkaniu, domaga się wyrównania dopłat obszarowych, ustalonych przed wielu laty, w innych niż dzisiejsze, realiach - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Powiązany Artykuł
Janusz Wojciechowski: Wspólna Polityka Rolna powinna być silna, ale i sprawiedliwa
- Kraje, które podpisały warszawską deklarację, oczekują, że w ramach nowej perspektywy finansowej, kwota przeznaczona w unijnym budżecie na finansowanie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich będzie adekwatna do potrzeb - dodał szef resortu rolnictwa.
Problem wyrażający się nierównością dopłat wśród krajów członkowskich dostrzega Janusz Wojciechowski - unijny komisarz do spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, który spotkał się wczoraj z unijnymi ministrami.
REKLAMA
>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Ardanowski o Trójmorzu: to są państwa przez lata traktowane w UE trochę gorzej
Wspólna Polityka Rolna po roku 2020 ma być realizowana w ramach tak zwanej koncepcji Unijnego Zielonego Ładu, w którym priorytetem będzie rozwój zrównoważony. Zdaniem Janusza Wojciechowskiego to szansa dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Unijny komisarz do spraw rolnictwa chce doprowadzić do zapewnienia rolnictwu silnego budżetu.
Zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego podpisana deklaracja wynika z poczucia odpowiedzialności jej sygnatariuszy.
REKLAMA
Dokument otrzymają wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej. Poparcie dla idei zawartej w deklaracji wyraził Prezydent Andrzej Duda, który spotkał się z ministrami rolnictwa i unijnym komisarzem.
Dariusz Kwiatkowski, Program 1 Polskiego Radia,, PR24, akg
REKLAMA