Nowe prawo budowlane. Rolnicy liczą na ułatwienia

Znowelizowana ustawa prawo budowlane, która oczekuje na podpis prezydenta, upraszcza i przyspiesza proces inwestycyjno-budowlany. Zmiany dotyczą wszystkich inwestorów, ale niektóre z nich mają szczególne znaczenie dla rolników i mieszkańców wsi. 

2020-02-20, 16:45

Nowe prawo budowlane. Rolnicy liczą na ułatwienia
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Posłuchaj

W Programie 1 Polskiego Radia o nowym prawie budowlanym, na które bardzo liczą zwłaszcza rolnicy - audycja Dariusza Kwiatkowskiego.
+
Dodaj do playlisty

- Nowe regulacje będą miały istotne znaczenie dla mieszkańców wsi - podkreśla Joanna Sakowska naczelnik w departamencie architektury, budownictwa i geodezji w Ministerstwie Rozwoju.

- Ułatwienia, polegają głównie na zwolnieniu z obowiązku uzyskiwania zezwoleń na budowę, wyjaśnia Anita Grabowska-Wlaź - zastępca dyrektora departamentu architektury, budownictwa i geodezji w Ministerstwie Rozwoju. 

Anita Grabowska-Wlaź podkreśla, że impulsem do stworzenia nowych uregulowań były między innymi problemy z brakiem wody dla rolnictwa powstałe wskutek zmian klimatu. 

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Rząd chce wprowadzić termin przedawnienia dla samowoli budowlanych 

REKLAMA

- Liberalizacja przepisów dotyczy również instalowania urządzeń stosowanych przy bioasekuracji w ramach walki z Afrykańskim Pomorem Świń - zaznacza Joanna Sakowska.

Nowelizacja prawa budowlanego potwierdziła te zmiany. Poprawia również na korzyść mieszkańców wsi prawo energetyczne, ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, w zakresie przyłączania nieruchomości do sieci: energetycznych, gazowych i wodociągowo-kanalizacyjnych.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Budowanie ma być łatwiejsze: mniej pozwoleń,"papierów", kary dla firm za opóźnienia w podłączeniach

REKLAMA

To ważne dla inwestorów, ponieważ będzie mobilizowało przedsiębiorstwa do terminowego rozpatrywania wniosków o przyłączenie i wykonywania robót.

W nowelizacji przewidziano też między innymi zwolnienia z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę  instalacji gazowych wewnętrznych i zewnętrznych oraz stacji regazyfikacji LNG o pojemności zbiornika magazynowania gazu do 10 metrów sześciennych.

Dariusz Kwiatkowski, Polskie Radio Program 1, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej