Polakom przestały smakować jogurty? Spada produkcja i spożycie

2017-02-16, 11:03

Polakom przestały smakować jogurty? Spada produkcja i spożycie
. Foto: Panthermedia

Z badań rynku wynika, że od kliku lat systematycznie spada produkcja jogurtów. Maleje również spożycie krajowe i eksport. Za to w innych segmentach rynku przetworów mlecznych odnotowujemy wzrosty.

Posłuchaj

Polski rynek napojów mlecznych fermentowanych w ostatnich latach znacząco zmienił się, mówił w "Agro-Faktach" radiowej Jedynki: Paweł Wyrzykowski, analityk Banku BGŻ Paribas (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Polski rynek napojów mlecznych fermentowanych w ostatnich latach znacząco zmienił się, zauważa Paweł Wyrzykowski, analityk Banku BGŻ Paribas.

- Spada produkcja jogurtów. W 2016 roku produkcja jogurtów w Polsce w pierwszych 11 miesiącach spadła o 6 proc., podczas gdy pozostałych napojów fermentowanych, takich jak maślanka, zsiadłe mleko, czy kefiry, wzrosła o 7,5 proc. W latach 2011 – 2015 te trendy były podobne – podkreśla gość radiowej Jedynki.

Spada także eksport

Spada również eksport jogurtów, ale i innych napojów mlecznych.

- W latach 2011 – 2015 eksport jogurtów z Polski obniżył się o 12 proc., a pozostałych napojów mleczarskich o 25 proc., co więcej te tendencje kontynuowane były w 2016 roku – mówi analityk.

Wpływ na to miało embargo rosyjskie, dodaje Paweł Wyrzykowski.

- Te produkty akurat były eksportowane do Rosji. Dodatkowo podaż na rynku mleka w Unii Europejskiej zwiększyła się i to mleko w pozostałych krajach UE jakość trzeba było zagospodarować i prawdopodobnie zwiększyła się produkcja w pozostałych krajach – wyjaśnia ekspert.

Wzrosty w innych obszarach rynku

Spadł nam eksport napojów mlecznych, ale polscy producenci przetworów mleczarskich odnotowują wzrosty w innych obszarach rynku.

- W 2016 roku wzrósł znacząco np. eksport mleka płynnego, które wysyłamy na tak dalekie rynki jak Chiny – podaje przykład Paweł Wyrzykowski.

Rośnie również produkcja i eksport serów.

- Sery mają największe znaczenie, jeżeli chodzi o strukturę wartości polskiego eksportu. Wolumen eksportowanych serów rośnie. Wzrasta również eksport masła – zaznacza analityk.

Co ważne dla branży, prognozy eksportowe dla produktów mleczarskich na rok 2017 są bardzo obiecujące.

Elżbieta Mamos, awi

Polecane

Wróć do strony głównej