Mieszkanie Plus: gdzie, kiedy, dla kogo?
Program Mieszkanie Plus ma zastąpić obowiązujący do końca 2018 roku program "Mieszkanie dla młodych". Zakłada m.in. budowę tanich mieszkań na wynajem z możliwością dojścia do własności.
2016-09-29, 18:17
Posłuchaj
Zapisy na Mieszkanie Plus mają ruszyć od przyszłego roku, tymczasem w Ekspresie Gospodarczym radiowej Jedynki eksperci odpowiadają na pytanie: dla kogo, na jakich zasadach, kiedy i gdzie będą mieszkania z nowego rządowego programu. /Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Dodaj do playlisty
Program ma być odpowiedzią na potrzeby mieszkaniowe Polaków. Oferowane lokale na wynajem mają być budowane m.in. na państwowych gruntach dzięki czemu będą tańsze.
̶ Problemem jednak może być ich lokalizacja, mówi Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej.
Co z infrastrukturą – gazem, prądem, wodociągami?
̶ Jest pytaniem czy do terenów leżących na ogół na peryferiach miast samorządy będą miały pieniądze na doprowadzenie infrastruktury – wody, kanalizacji, gazu, prądu – pyta ekspert.
Jak podkreśla, to jest przecież również problem działających deweloperów.
Część terenów będzie zlokalizowana w centrach miast
Ale jak uspokaja Kazimierz Smoliński - sekretarz stanu w ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, mieszkania będą zlokalizowane nie tylko na obrzeżach.
REKLAMA
Jak mówi, na lokalizację w centrach można liczyć w przypadku terenów kolejowych, czy Poczty Polskiej.
Średni koszt wynajmu – 10-20 zł za metr kwadratowy
W zależności od lokalizacji takich mieszkań, koszt ich wynajmu również będzie różny. Średnio ma wynieść od 10 do 20 zł za m kwadratowy.
Minister o "Mieszkaniu plus": Pierwsi lokatorzy dostaną klucze w połowie 2019 roku
Źr. TVN24/x-news
Jak zaznacza gość radiowej Jedynki, różne ceny zadowolą ludzi w Warszawie, a inne w mniejszych miejscowościach.
Zapisy na wynajem już od przyszłego roku
Zapisy na program Mieszkanie Plus mają się rozpocząć już w przyszłym roku.
REKLAMA
̶ Kryteria naboru są dopracowywane, ale wiadomo, że oferta będzie kierowana do osób o średnich dochodach, mówi Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości.
Dla kogo Mieszkanie Plus
I wyjaśnia, że oferta obejmie tę grupę, która jest zbyt zamożna na skorzystanie z mieszkań czynszowych, ale za uboga na skorzystanie z oferty deweloperów.
Mieszkanie Plus dla każdego?
̶ O takie mieszkanie będzie mógł ubiegać się teoretycznie każdy, poza nielicznymi przypadkami, dodaje Bartosz Turek - analityk Lion's Banku
̶ Za to dochody, czy liczba dzieci będą decydować o miejscu w kolejce do Mieszkania Plus – mówi ekspert.
Mieszkania oddawane pod klucz
̶ Co do zasady oddawane mieszkania będą też wykończone pod klucz - mówi wiceminister Kazimierz Smoliński.
Mieszkanie z prefabrykatów?
Jak dodaje, nie wyklucza, że przy budowie będą wykorzystywane elementy prefabrykowane doskonałej jakości, nie przypominające oczywiście wielkiej płyty.
̶ Tańsza technologia pozwoli obniżyć koszty podkreśla Konrad Płochocki dyr. generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Przypomina, że budynki z 2005 r. , nie wyposażone w nowoczesne i bardzo drogie elementy, nadal się doskonale sprawdzają i są poszukiwane na rynku.
W 2019 roku pierwsi uczestnicy programu Mieszkanie Plus mają dostać klucze do mieszkań.
Narodowy Program Mieszkaniowy przewiduje też lepszą dostępność mieszkań komunalnych, a także wsparcie dla osób, które chcą oszczędzać na własne lokum.
REKLAMA
Elżbieta Szczerbak, jk
Polecane
REKLAMA