Jaka przyszłość przed warszawską giełdą? Prezes GPW ma ambitne plany, tylko nie wiadomo, czy zdąży je zrealizować
Nie potwierdzam i nie zaprzeczam, tak pogłoski o swoim odwołaniu ze stanowiska komentuje w radiowej Jedynce prof. Małgorzata Zaleska, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. I zapewnia, że będzie kontynuować wszystkie rozpoczęte projekty, tak długo, jak długo będzie trwała jej misja na warszawskim parkiecie.
2016-12-15, 18:00
Posłuchaj
Na 4 stycznia 2017 roku zwołano Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych. W porządku obrad są zmiany w składzie zarządu GPW. Choć we wniosku nie pada nazwisko prof. Zaleskiej, to ze statutu spółki wynika, że jedynym członkiem zarządu, którego powołuje i odwołuje walne zgromadzenie, jest właśnie prezes GPW.
Prof. Małgorzata Zaleska Giełda jest oazą działania profesjonalnego i przejrzystego i powinna być. Być może to nie wszystkim się podoba.
- Moim zadaniem jest nadal prowadzić giełdę w sposób profesjonalny i przejrzysty oraz kontynuować wszystkie projekty, które dotychczas rozpoczęliśmy, tak długo, jak długo będzie trwała moja misja na warszawskiej giełdzie – podkreśla w radiowej Jedynce prezes GPW.
Lider w Europie Środkowo-Wschodniej
A te, patrząc na liczby i pozycję warszawskiego parkietu w Europie, prezentują się nieźle.
REKLAMA
- Warszawska giełda jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, jest największą giełdą w Europie z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorstw, co bardzo ważne jest giełdą, na której jest pozyskiwany realny kapitał, gdzie są faktyczne emisje. To jest dzisiaj rzadkość na świecie. Zajmujemy czwarte miejsce w całej Europie – wylicza zalety warszawskiego parkietu w radiowej Jedynce prof. Małgorzata Zaleska.
Wartość spółki rośnie
Jak dodaje, w ciągu 10 miesięcy w trakcie, których zasiada w fotelu prezesa GPW, udało się również zwiększyć wartość samej spółki.
Prof. Małgorzata Zaleska Pieniądze lubią spokój, ciszę i przejrzystość.
- Pieniądze lubią spokój, ciszę i przejrzystość. To bardzo ważne na rynku kapitałowym, ale równie ważna jest efektywność. W ciągu tych 10 miesięcy udało się zwiększyć wartość spółki Giełdy Papierów Wartościowych o blisko ćwierć miliarda złotych. Kurs samych akcji GPW wzrósł w tym czasie o 17 proc. W środowisku niskich stóp procentowych to wynik, który trzeba zauważyć – podkreśla gość „Ekspressu gospodarczego”.
Ważne także, że warszawska giełda wpisuje się w Plan na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, dodaje prof. Zaleska.
REKLAMA
- Ciężko pracujemy po to, żeby wraz z partnerami stworzyć polską agencję ratingową. Przejmujemy administrowanie stawkami WIBOR i WIBID. To jest oprocentowanie, na którym oparte są w Polsce depozyty i kredyty. To jest blisko 800 mld zł w polskim sektorze bankowym. Chcemy się wpisać i już się wpisujemy w program Mieszkanie Plus. Mamy przygotowaną specjalną ofertę dla jednostek samorządu terytorialnego – wymienia prowadzone działania prof. Zaleska. – To są rzeczy, które już zostały zrobione i będą jeszcze bardziej widoczne w 2017 roku – przekonuje.
Strategia giełdy na najbliższe lata
Prezes GPW mówi również o planach i strategii warszawskiego parkietu na najbliższe lata.
- Giełda powinna się rozwijać w sposób organiczny, bez jakiś spektakularnych aliansów w tej chwili. Co nie znaczy, że nie mamy być otwarci na to, co się dzieje na zewnątrz. Powinniśmy się dalej wpisywać w Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Dużą nadzieję pokładam w projekcie specjalnych spółek, które będą notowane na warszawskim parkiecie, spółek działających na rynku nieruchomości, które czerpią pożytki z najmu pewnych powierzchni. Mają być zwolnione z podatku, a jednocześnie mają wypłacać bardzo wysokie dywidendy, nawet 90 proc. To będzie bardzo duży impuls dla rynku, potrzebny impuls, dlatego że kwestie dużych prywatyzacji i OFE to w pewnym sensie elementy, którymi żyła giełda w przeszłości. My teraz rozpoczynamy nowy etap funkcjonowania warszawskiej giełdy. Chcemy się rozwijać w regionie. Mamy podpisane porozumienie z Białorusią. Mamy także bardzo już zaawansowane kontakty azjatyckie. Chcemy rozwijać w dalszym ciągu jeszcze bardziej rynek papierów dłużnych, obligacji. On w Polsce dotychczas nie jest tak bardzo rozwinięty jak na innych rynkach zachodnich. Tutaj także specjalną ofertę mamy dla jednostek samorządu terytorialnego, dla gmin. Chcemy także spółki miejskie sprowadzać na giełdę. W tym roku odbyliśmy blisko 100 spotkań z potencjalnymi podmiotami, które byłyby zainteresowane jeszcze bliższą współpracą, a niektóre z nich wejściem na warszawską giełdę - mówi prof. Zalewska.
Czy prezes giełdy uda się zrealizować te zamierzenia, czas pokaże. O jej losie na początku przyszłego roku zdecyduje Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie GPW.
REKLAMA
Audycję prowadził: Wojciech Surmacz
awi
REKLAMA