Alior nie kupi Raiffeisen Polbanku
Alior Bank nie kupi Raiffeisen Polbanku. W ubiegłym tygodniu obie instytucje poinformowały o zakończeniu negocjacji w tej sprawie.
2016-12-15, 18:20
Posłuchaj
Przypomnijmy, że polski oddział Raiffeisena miał być sprzedany w dwóch częściach. Podstawowa działalność banku miała trafić do Aliora, natomiast spółka leasingowa Raiffeisen-Leasing Polska, została przejęta przez PKO BP.
Co to oznacza dla rynku i klientów Polbanku?
Raiffeisen szuka kapitału i wyprzedaje aktywa
Raiffeisen Polbank, to część austriackiej grupy Raiffeisen, która obecnie przeżywa bardzo poważne problemy i poszukuje kapitału.
̶ Ponieważ możliwości emisji akcji są bardzo ograniczone na rynku europejskim, więc bankowi pozostaje wyprzedaż aktywów -tłumaczy Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.
Jak wyjaśnia gość radiowej Jedynki, bank dokonuje transakcji w Europie Środkowo-Wschodniej, sprzedano aktywa w Rosji, w Czechach, na Węgrzech, w Polsce.
REKLAMA
Bank ma zobowiązania wobec KNF
Raiffeisen ma pewne zobowiązania wobec polskiego nadzoru, który wyraził zgodę na połączenie spółki banku z Polbankiem pod warunkiem m.in. tego, że nowa instytucja będzie notowana na giełdzie.
̶ Teraz Komisja Nadzoru Finansowego, oczekuje, realizacji tego zobowiązania - mówi rzecznik prasowy KNF Jacek Barszczewski.
Termin realizacji tego zobowiązania wynosi 30 czerwca 2017 r.
Wejście na giełdę sposobem na wyjście z polskiego rynku
Jak ocenia ekspert, sprzedaż banku innemu inwestorowi do czerwca przyszłego roku jest prawie niemożliwe. Stąd pozostanie opcja upublicznienia, co może być wstępem do możliwości połączenia banków, i tym samym wyjścia z polskiego rynku.
Wariant giełdowy nie będzie prosty z powodu ograniczeń polskiego rynku kapitałowego
̶ Realizacja tego zobowiązania nie jest jednak taka prosta, ograniczeniem jest sytuacja na polskim rynku kapitałowym - podkreśla Waldemar Kozioł.
Klienci Raiffeisen Polbanku mogą spać spokojnie
Klienci Raiffeisen Polbanku mogą być spokojni, zapewnia KNF.
̶ Dla nich niezależnie od tego, czy Alior wycofał się z negocjacji w sprawie zakupu akcji banku, czy też doszłoby do sfinalizowania zakupu, nie niesie to żadnych konsekwencji, dodaje Jacek Barszczewski.
̶ Zmiany własnościowe nie powinny mieć wpływu na sytuację depozytariuszy, mówi gość Ekspressu Gospodarczego.
REKLAMA
̶ Przede wszystkim należy pamiętać, że polskie banki są stabilne - dodaje dr Waldemar Kozioł.
Jak dodaje, KNF nie pozwoli na przejęcie przez podmiot, który nie da gwarancji właściwego prowadzenia spraw banku, i jedyne kłopoty mogą wynikać z unifikacji systemów informatycznych, czy oferty.
Ale na razie, jak zaznacza ekspert, jest to tylko pieśń przyszłości.
Elżbieta Szczerbak, jk
REKLAMA