Rekordowy dzień na warszawskiej giełdzie
Czwartek przyniósł inwestorom z Książęcej kolejny dzień wzrostów. Dziś po raz pierwszy od września 2015 roku WIG20 notowany był powyżej poziomu 2 tys. 200 punktów.
2017-02-16, 18:08
Posłuchaj
W sumie indeks największych spółek wzrósł o 1,42 procent. Dobrze dziś radziły sobie jednak nie tylko blue chipy. Indeks szerokiego rynku WIG znalazł się o 1,23 procent powyżej poziomów z wczorajszego zamknięcia. Nieco mniej, bo 0,89 procent zyskał spółki mała i średnie skupione mWIG-u 40.
- Utrzymują się bardzo dobre nastroje. Obroty wyniosły ponad miliard złotych. Obserwujemy wzrosty w trzech głównych segmentach, rosną nie tylko blue chipy, czyli spółki największe, ale także małe i średnie przedsiębiorstwa. Wszystkie trzy najważniejsze indeksy dziś ustanowiły nowe maksima swojego ruchu – komentuje Łukasz Bugaj z Domu Maklerskiego BOŚ.
Dominuje optymizm
Ten optymizm widać także w opublikowanym dziś najnowszym Indeksie Nastrojów Inwestorów. Odsetek, tych którzy spodziewają się w ciągu sześciu miesięcy trendu wzrostowego na GPW wzrósł o blisko 7 procent do 65,8 proc. Przeciwnego zdania jest 18,3 procent. Tu mamy spadek o blisko 6 punktów procentowych.
Plotki podgrzały atmosferę
Sposób spółek dużych 15 było dziś na plusie, 5 traciło. Tu najlepiej wypadły dziś: PGNiG, zyskując ponad 6,5 procent i Orlen - ponad 4,5 procent. Nieźle poradził sobie także Lotos.
REKLAMA
- Spodobały się wstępne wyniki PGNiG oraz informacja o możliwości połączenia spółek paliwowych, co pozytywnie wpłynęło na akcje PKN Orlen i Lotos - mówi analityk.
Jeszcze więcej, bo o blisko 33 procent zyskała spółka - Power Media. Dwucyfrowym wzrostem mogą także się pochwalić: Drop S.A. (+ 13procent) i Triton Development SA (+12,46 procent).
Na całym rynku zaś nagorzej sobie radziły spółki - Coal Energy (- 18,83 procent), Plaza Centers (-15,38 procent) oraz Investment Friends, która straciła dziś 13,37 procent.
Całkowita wartość obrotu na rynku głównym wyniosła ponad 1,482 mld złotych, z czego powyżej 200 milionów wygenerowały: PKN Orlen i PKO BP
REKLAMA
Spokojniej niż przy Książęcej było dziś za to na rynku walut - mówi Łukasz Bugaj.
Złoty w stosunku do euro czy franka osłabiał się, umacniał się zaś do dolara, głównie dlatego, że dolar jest słabszy w stosunku do większości walut.
A kurs dolara wynosi obecnie 4 zł 5 gr. Tyle samo trzeba zapłacić za franka szwajcarskiego. Euro zaś wyceniane jest na 4 zł 32 gr.
Błażej Prośniewski, abo
REKLAMA
REKLAMA