Raport: nie maleje apetyt Polaków na zmianę pracy
Sytuacja na rynku pracy, z perspektywy pracowników poprawia się. Jak wynika z najnowszego badania firmy Randstad Monitor Rynku Pracy, mimo, że na koniec pierwszego kwartału tego roku po raz kolejny spadł wskaźnik rotacji pracowników, to wciąż nie maleje apetyt na zmianę pracy.
2017-04-11, 18:55
Posłuchaj
Rotacja nad Wisłą maleje już trzeci kwartał z rzędu. Jak pokazało badanie Monitor Rynku Pracy, wskaźnik obniżył się z 24 proc. do 21 proc.
Nie maleje chęć szukania nowej, lepiej płatnej pracy
− To oznacza, że w dużym stopniu apetyty na pracę zostały nasycone -mówi Katarzyna Gurszyńska z firmy Randstad.
Jednocześnie dodaje, że zmniejszenie wskaźnika rotacji oznaczaj sporą zmianę, ale apetyt na zmianę pracy jest nadal spory.
Ponad jedna trzecia pracowników rozgląda się za nową pracą
− 32 proc. respondentów mówi, że aktywnie rozgląda się lub poszukuje zatrudnienia. I to jest sygnał o tym, że z jednej strony czujemy się komfortowo na rynku pracy, ale z drugiej strony pracownicy czują, że w tej dobrej sytuacji na rynku pracy, jest dobry moment na zmianę, zaryzykowanie, aby otrzymać np. jeszcze lepsze warunki, mówi gość radiowej Jedynki.
REKLAMA
Zmiana pracy wynika też z konieczności
Ale co ciekawe, nie tylko chęć uzyskania lepszych warunków pracy jest powodem zmiany zatrudnienia.
Łukasz Komuda, ekspert rynku pracy z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych zwraca uwagę, że wzrósł odsetek osób, które zmieniają pracę w wyniku zmian strukturalnych firm.
− Często musimy zmienić firmę z powodu np. likwidacji działu, stanowiska, co wynika ze zmian w firmach, które np. zmieniają linie technologiczne, i muszą zwolnić jednych pracowników, a w ich miejsce zatrudnić innych, mówi gość Polskiego Radia.
Lęk przed utratą pracy mniejszy, ale stres pozostaje…
I chociaż jesteśmy wśród badanych krajów największymi optymistami co do efektów poszukiwania pracy, to jednak nie brakuje w nas również lęków z tym związanych.
Ekspertka przypominając, że trzy czwarte badanych uważa, że znalazłoby podobną pracę, to mówi, że jednocześnie jesteśmy w czołówce krajów, gdzie jest najwyższy lęk o utratę pracy.
− Zdajemy sobie sprawę, że nie znajduje się pracy od ręki, to są koszty i nie jest łatwo znaleźć zatrudnienie, mówi Łukasz Komuda.
Pracodawcy musza bardziej się starać o pracowników
Bez wątpienia jednak, sytuacja na rynku coraz bardziej sprzyja pracownikom. A to jak mówi Katarzyna Gurszyńska, z punktu widzenia pracodawców, oznacza, ze muszą coraz bardziej zabiegać o pracowników.
Tym bardziej, jak zauważa, że bardzo często pracodawcy poszukują pracowników z nowymi kompetencjami, które na rynku nie są dostępne.
− To zmusza do „podbierania” pracowników z innych firm, mówi ekspertka.
REKLAMA
Polacy bardzo często myślą o własnej firmie
Badanie pokazało też wyjątkowe, na tle innych narodów Europy, otwarcie Polaków na uruchomienie własnej działalności gospodarczej. Aż 27 proc. badanych przymierza się do rzucenia pracy i uruchomienia swojego biznesu.
Więcej chętnych do przejęcia sterów zawodowego życia w swoje ręce można znaleźć tylko we Włoszech (30 proc.) i Wielkiej Brytanii (34 proc.)
Elżbieta Szczerbak, jk
REKLAMA