Na GPW wzrosty: dzięki drożejącej miedzi i ropie. Tanieje za to frank

Dziś sesja na warszawskiej giełdzie zakończyła się kolorem zielonym . Indeks największych spółek WIG20 na koniec wzrósł 0,81 proc.

2017-07-26, 18:22

Na GPW wzrosty: dzięki drożejącej miedzi i ropie. Tanieje za to frank
Przecena franka ma charakter globalny – inwestorzy wyprzedają szwajcarską walutę, bo obecnie na rynku brakuje czynników ryzyka, a frank uznawany jest za taką bezpieczną przystań. . Foto: Pixabay

Posłuchaj

O wzroście cen miedzi i ropy, który pomaga spółkom paliwowym na GPW i taniejących franku szwajcarskim, mówił dzisiaj w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki Marcin Kiepas analityk rynków finansowych./Justyna Golnko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
+
Dodaj do playlisty

− Sesja przebiegała pod znakiem wzrostów - komentuje Marcin Kiepas, analityk rynków finansowych.

Jak tłumaczy, wynika to z drożejących surowców oraz dobrych wyników amerykańskich spółek, przekładających się na nowe rekordy na Wall Street.

− Trochę może też pomagać wyczekiwanie na wyniki lipcowego posiedzenia FED, dodaje gość Ekspressu Gospodarczego. 

Dzięki wzrostowi cen surowców rośnie KGHM, PKN Orlen i Lotos.

W Warszawie w gronie tych największych - pozytywnie wyróżniających się dziś spółek - jest KGHM, PKN Orlen i Lotos.

REKLAMA

−To zasługa drożejących surowców – ceny miedzi są najwyższe od dwóch lat, a ropa, w reakcji na spadek jej zapasów w USA, jest najdroższa od prawie dwóch miesięcy, mówi Kiepas. 

Dodaje, że wart uwagi jest powrót do łask akcji Eurocash, słabo sobie radzą natomiast akcje mBanku, którego wyniki poznamy w czwartek.

Złoty lekko mocniejszy do euro i dolara

I jeszcze spójrzmy na rynek walutowy - to była też spokojna sesja dla naszego złotego - dziś złoty nieznacznie zyskuje do euro i do dolara.

Za to tanieje frank

Analityk podkreśla, że w przypadku tych dwóch ostatnich walut wyczuwa się oczekiwania na decyzje dzisiejsze FED, zdecydowanie ciekawiej wygląda para frank-złoty, gdzie widzimy istotny spadek i obecnie za franka trzeba zapłacić poniżej 3,82 zł.

REKLAMA

− Przecena franka ma charakter globalny – inwestorzy wyprzedają szwajcarską walutę, bo obecnie na rynku brakuje czynników ryzyka, a frank uznawany jest za taką bezpieczną przystań. Drożeje, gdy na świecie pojawia się ryzyka, tanieje – gdy nastroje są dobre, tak jak to ma miejsce obecnie, mówi gość radiowej Jedynki.  

Euro kosztuje 4 złote 25 groszy, dolar 3 złote i 65 groszy, a frank szwajcarski 3 złote 81 groszy. 

Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej