Zapłata bezgotówkowa będzie coraz łatwiejsza

Jedna z sieci supermarketów wprowadziła i testuje w Warszawie rozwiązanie Scan&Go, które umożliwia robienie zakupów w sklepie bez konieczności stania potem w kolejce do kasy.

2017-08-16, 20:57

Zapłata bezgotówkowa będzie coraz łatwiejsza
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego obrót bezgotówkowy będzie się zwiększał i będzie coraz łatwiejszy, o tym w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Krótko mówiąc, skanujemy to co mamy w koszyku i płacimy aplikacją, co pozwala zaoszczędzić czas.

Ułatwienia lubią szczególnie młodzi konsumenci

− Takie rozwiązania szybko zyskują popularność, bo oprócz oszczędności czasu są wygodne, a to właśnie najważniejsze elementy, których poszukują obecnie młodzi konsumenci –mówi Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

 Jak tłumaczy, płatność odbywa się poprzez aplikację w telefonie, albo konsumenci otrzymują oddzielny czytnik do skanowania kodu na produkcie, a w niektórych przypadkach nie trzeba nawet podchodzić do kasy, gdyż aplikacja ściąga pieniądze z naszego podpiętego konta.

− Jak widać w przyszłości proces kupowania i płacenia będzie dużo wygodniejszy, jeśli zrezygnujemy z gotówki, mówi gość Ekspressu Gospodarczego.

REKLAMA

Kierunek jest jeden – obrót bezgotówkowy

 − Jest więc szansa, że obrót bezgotówkowy dzięki podobnym rozwiązaniom będzie coraz szybciej się w Polsce rozwijał, mówi Tomasz Jaroszek, autor bloga doradca.tv.

I dodaje, że mimo, że nadal w płatnościach dominuje gotówka, to widać trend rosnącego obrotu bezgotówkowego i to w większości grup wiekowych.

Wyłom dokonany przez karty zbliżeniowe

Najlepszym przykładem są karty zbliżeniowe, które do niedawna były nowością na rynku, obecnie natomiast mówi się już o podwyższeniu limitu transakcji bez potwierdzania z 50 do 100 zł, mówi

Jak podkreśla Jarosław Sadowski z Expandera, bardzo mamy duże zaawansowanie płatności bezgotówkowych w Polsce.

REKLAMA

− Pozwala na nie aż 91 proc. terminali, 77 proc. kart ma tę funkcję, mówi ekspert.

Zdaniem ekspertów, w najbliższym czasie będziemy obserwować dalszy rozwój obrotu bezgotówkowego.

Obrót bezgotówkowy ma wiele zalet

− Tym bardziej, że ma on wiele zalet dla wszystkich stron rynku – dodaje Tomasz Jaroszek.

Jak podkreśla, z perspektywy sprzedawcy obrót bezgotówkowy jest tańszy, bardziej transparentny i bezpieczny.

REKLAMA

− Jest to też jeden z elementów walki przeciwko szarej strefie, mówi ekspert.

Wg badania postawy Polaków wobec oszczędzania, 61 proc. osób już deklaruje, że zdecydowanie woli płacić kartą niż gotówką. Wciąż jednak daleko nam do krajów skandynawskich, gdzie obrót bezgotówkowy stanowi 80 proc. rynku transakcji.

Elżbietą Szczerbak, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej