Nowe ulgi dla firm. Skorzysta z nich 1,3 mln przedsiębiorców

2017-09-11, 20:05

Nowe ulgi dla firm. Skorzysta z nich 1,3 mln przedsiębiorców
Już wkrótce przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z ulgi w postaci jednorazowego rozliczenia nakładów inwestycyjnych, wprowadzonej przez zmienione ustawy o PIT i o CIT. . Foto: Pixabay

Już wkrótce przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z ulgi w postaci jednorazowego rozliczenia nakładów inwestycyjnych, wprowadzonej przez zmienione ustawy o PIT i o CIT.

Posłuchaj

O planowanych ulgach dla przedsiębiorców, w tym dla małych i średnich firm, w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Uprawnionych będzie ponad 1,3 mln przedsiębiorców, głównie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Ale to nie jedyne ułatwienia i preferencje, nad którymi pracuje rząd.

W projektach nad którymi obecnie pracuje m.in. resort finansów, przewidzianych jest kilka ulg dla przedsiębiorców.

Limit przy amortyzacji podniesiony z 3,5 do 10 tys. zł

− Najważniejsze, to podniesienie progu amortyzacji dla środków trwałych, mówi Michał Bator z Ministerstwa Finansów.

Jak wyjaśnia, obecnie przy zakupie środków trwałych powyżej 3,5 tys. zł przedsiębiorcy są zobowiązani do ich rozliczania.

− My podniesiemy limit do 10 tys. zł, stąd zakupy poniżej tej kwoty będą mogły być jednorazowo wrzucane w koszty, mówi Michał Bator.  

Zmiany dotyczące ulg na innowacje, badania i rozwój

Kolejne zmiany dotyczą ulg na innowacje, badania i rozwój.

Jak tłumaczy gość radiowej Jedynki, zmiany idą w kilku kierunkach.

− Po pierwsze obejmą rozszerzenie zakresu kosztów kwalifikowanych, do których będzie też zaliczana umowa o dzieło i umowa zlecenia, a po drugie odliczenie będzie możliwe do 100 procent wartości kosztów kwalifikowanych, mówi gość radiowej Jedynki.

I dodaje, że trzecia zmiana będzie ważna dla dużych przedsiębiorców i obejmie uproszczenia w dokumentacji cen transferowych.

− W szczególności zniesiemy obowiązek dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi jeżeli powiązanie wynika tylko z udziału Skarbu Państwa w spółkach, wyjaśnia ekspert.

Najwięcej zmian powinno objąć małe i średnie przedsiębiorstwa

− Jednak to te małe i średnie firmy najbardziej potrzebują wsparcia, bowiem to one w największym stopniu wpływają na polską gospodarkę, podkreśla Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.  

−To rozwiązanie powinno stymulować to co obecnie kuleje, czyli inwestycje polskich firm prywatnych, mówi gość radiowej Jedynki.

I dodaje, że właśnie ulgi dla polskich firm mają największe znaczenie dla gospodarki.

Polskie firmy z ulgami jak w strefach ekonomicznych

Cezary Kaźmierczak chwali też pomysł, wicepremiera Morawieckiego, który zapowiedział podczas Forum w Krynicy ulgi dla firm takie, jak w strefach ekonomicznych.

Jak podkreśla, strefy ekonomiczne dawno już straciły to do czego zostały powołane, czyli ratowanie podupadłych gospodarczo obszarów, więc dobrze że cała Polska będzie taką strefą gdzie powstaną inwestycje w ramach rządowych priorytetów i po spełnieniu określonych kryteriów.

Rząd zapowiada już kolejne ułatwienia, nad którymi obecnie toczą się prace. Liczy też, że nowo wprowadzone ulgi, będą elementem, który pobudzi przedsiębiorczość. Mają one zachęcić szczególnie te małe i średnie firmy do inwestowania, na czym ma zyskać cała gospodarka.

A polska gospodarka zależy właśnie od małych i średnich przedsiębiorstw. Wytwarzają one 2/3 polskiego PKB i zatrudniają 70 proc. Polaków.

Elżbieta Szczerbak, jk

Polecane

Wróć do strony głównej