Polska w ocenie OECD. Jak wypadliśmy?

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD oceniła Polskę i ogólna ocena jest dobra, nasza gospodarka szybko się rozwija, rośnie poziom życia, dzięki czemu nasz kraj dogania gospodarki innych krajów członkowskich.

2018-03-19, 17:40

Polska w ocenie OECD. Jak wypadliśmy?
OECD pozytywnie ocenia to, co dzieje się w polskiej gospodarce.Foto: PIXABAY

Posłuchaj

OECD w specjalnym raporcie oceniła kondycję Polski oraz naszej gospodarki. O tym jak wypadła ta ocena - na antenie radiowej Jedynki Sylwia Zadrożna rozmawiała z Andrzejem Halesiakiem, ekonomistą Banku Pekao SA.
+
Dodaj do playlisty

Laurka dla naszej gospodarki jest w tym roku długa - podkreślał w rozmowie z Sylwią Zadrożną w radiowej Jedynce Andrzej Halesiak, dyrektor w Biurze Analiz Makroekonomicznych w Banku Pekao SA.

Jak zauważył ta laurka jest dość rozbudowana. OECD podkreśla wysokie tempo wzrostu w Polsce, co świadczy o tym, że doganiamy bogatsze kraje. Wśród innych pozytywów są: spadające bezrobocie, silna redukcja ubóstwa i poprawa ściągalności podatków.

Lista minusów

Niestety, jest też dość długa lista minusów. Przede wszystkim słaby poziom inwestycji, tylko 18 proc. PKB - podkreśla ekonomista.

Jak zauważył ekspert - analitycy OECD zwracają głównie uwagę na niską stopę inwestycji, zwłaszcza w poprzednim roku. Do tego - dodał - jeśli polskie firmy inwestują - to kupują rozwiązania mniej zaawansowane.

REKLAMA

Wyzwania zwiazane z rynkiem pracy

Zdaniem Andrzeja Halesiaka - kończy się okres ekstensywnego rozwoju polskiej gospodarki, gdy istniały duże rezerwy na rynku pracy. Teraz - podkreślił - jest czas do przejścia do rozwoju bardziej efektywnego, przez lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich i środowiskowych. Musimy też - dodał - bardziej postawić na jakość kapitału ludzkiego, np. przez lepsze kształcenie.

Demografia ni pomaga

Autorzy raportu zwracają uwagę na przyspieszony napływ do Polski pracowników z Ukrainy oraz ostrzega decydentów przed fatalnymi perspektywami demograficznymi. Do roku 2060 populacja Polaków w wieku produkcyjnym zmaleje o 40 proc.! To najgorsza prognoza wśród wszystkich państw OECD. Najprostszą receptą jest podwyższenie wieku emerytalnego dla kobiet.

Sylwia Zadrożna, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej